Ana SayfaGündemİlk İş Günü!

İlk İş Günü!

-

İLK İŞ GÜNÜ

Her şey tamam. Pazartesi başlayacaksın. Sakin ol. Çünkü her şey mükemmel olacak. O pazartesi ve diğer pazartesiler de. Şimdi derin bir nefes al ve kendine ‘Ben hazırım.’ de.

İlk olarak iş akışını kavrayana kadar biraz serbest çalışacaksın. Bu başlangıcın olacak. Aklına takılan, merak ettiğin ne varsa sormalısın. Bu sayede hem öğrenmiş hemde yeni iş arkadaşlarınla diyaloglarını başlatmış olucaksın.

Hep sen soracak değilsin tabii. İş arkadaşlarında sana soracakları var. Şuan herkes seni merak ediyor. Bunun için kısa ve öz bir konuşma hazırlayabilirsin. Kimsin, daha önce nerede çalıştın gibi.. Bazı sorulara cevap vermek zorunda değilsin tabii ki. Örneğin özel hayatına dair ya da nerede oturduğuna dair soruları nazikce reddedebilirsin. Dinlemekten asla sıkılmamalısın. Dinlereken ve gözlemlerken iş ortamına ve kişilere daha kolay adapte olursun.

Sürekli diyalog halinde olman gereken çalışma arkadaşların sınırlı sayıdadır. Bunun içinse onların çalışma şeklini gözlemleyebilirsin. Çünkü iyi ve güzel bir iş için; iş arkadaşı her zaman önemli bir faktördür. İyi iş arkadaşları keyifli bir iş demek. İyi geçinmek yararına olacaktır.

Bir öğle yemeği teklifi alırsan geri çevirme. Bu, yeni çevreyi daha yakından tanımak için iyi bir adım olacaktır. Samimi ve kaynaşmaya yatkın olduğunu gösterir. Buda seni daha çabuk kabullenmelerini sağlar.

Cep telefonunu bir kenara bırakabilirsin. Tüm yoğunluğunu işe vermelisin. Ayrıca vücut dilini de güzel kullanmalı hatta ses tonunu iyi ayarlamalısın. Çünkü iletişim çok önemlidir. Unutmadan, kendin olman yeterli.

Ve sakın gülümsemekten vazgeçme! Zaten bu işi alana kadar birçok sınavdan geçtin. İşi aradın, buldun, CV’ni bıraktın, mülakatlarına girdin ve artık iş senin. Sen seçildin. Bir şeyler öğrenmeye başlamadan zor gelebilir ama bu seni korkutmamalı. İşi ve işleyişini öğrendiğinde korkmanın gereksiz olduğunu anlayacaksın.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol