Vakıfbank Son 3 Ayda 517 milyon TL Kar Elde Etti

0

İstikrarlı büyümesini sürdüren VakıfBank’ın aktif büyüklüğü yıllık yüzde 13 artışla 190 milyar TL’ye ulaşırken, nakdi kredileri yıllık yüzde 11 artışla 125 milyar TL’yi, toplam mevduatı ise yıllık yüzde 16 büyüme ile 115 milyar TL’yi aştı.

2016 yılı ilk çeyrek konsolide olmayan finansal sonuçlarını değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, “Yılın ilk çeyreği özellikle küresel finansal piyasalardaki hareketliliğin yüksek olduğu bir dönem olmasına rağmen, karlılıktan ödün vermeden büyümeye ve ülke ekonomisine destek olmaya devam ettik. VakıfBank’ın yılın ilk çeyreği itibarıyla Türkiye ekonomisine sağladığı nakdi ve gayri nakdi kredi toplamı 158 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

KOBİ KREDİLERİ İLE REEL EKONOMİYE KESİNTİSİZ DESTEK

2016 yılının ilk çeyreğinde özellikle KOBİ kredilerinde büyüyerek reel ekonomiye destek olmaya devam ettiklerini ifade eden Aydoğan, “Bugün tüm Türkiye’yi kapsayan 921 şubemiz ve 15 binden fazla çalışanımız ile müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözümler üretmeye ve onların yanında olmaya devam ediyoruz. Bu anlayış doğrultusunda, reel ekonominin temel taşı konumunda bulunan KOBİ’lere kullandırdığımız kredileri KOBİ segmentindeki kredilerin toplam kredilerimiz içerisindeki oranı yüzde 28’e ulaştı” dedi.

MEVDUATTA GÜÇLÜ BÜYÜME

2014 ve 2015 yıllarında olduğu gibi, 2016 yılının ilk çeyreğinde de mevduat tarafında istikrarlı bir şekilde pazar payı kazanımına devam ettiklerini vurgulayan Genel Müdür Aydoğan, “Toplam mevduatımız yıllık bazda yüzde 16 oranında artarak 115 milyar TL seviyesini aştı. Daha da önemlisi, bireysel mevduatımız, yüzde 23 artarak sektör ortalamasının üzerinde büyüme ile 48 milyar TL seviyesine ulaştı. Tabana yaygın ve sadakati yüksek mevduat portföyümüzdeki güçlü büyüme, kredilerdeki büyüme hedeflerimize ulaşmak açısından bize güven veriyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN EURO CİNSİ İLK İPOTEK TEMİNATLI MENKUL KIYMET İHRACI

Genel Müdür Halil Aydoğan sözlerine şöyle devam etti:
“Nisan ayında temin ettiğimiz 367 gün vadeli 920 milyon dolarlık yeni sendikasyon kredisine ek olarak, yine bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin euro cinsi ilk İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (Covered Bond) İhraç işlemini gerçekleştirdik. 5 yıl vadeli ve 500 milyon euro tutarındaki işlem, yüzde 2,375 kupon oranı ile ülkemizin en düşük kupon ödemeli ve en yüksek ratingli tahvil ihracı olma özelliğini taşıyor. Söz konusu ihraç ile Türk bankacılık sektörüne uzun vadeli ve uygun maliyetli yeni bir fonlama alanı yaratmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Uzun vadeli yeni fonlama kaynakları yaratarak bu fonları reel ekonomimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.” 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version