Whatsapp Sigara İhbar Hattı

0

Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, sigara içilmesi yasak olan mekânlarda denetimi artırmak için Mart ayı başında “Whatsapp İhbar Hattı” kurulduğunu hatırlatarak, sigara yasağıyla halk sağlığının korunmaya çalışıldığını ve sigara içenlerin içmeyenlerin sağlığına zarar vermelerinin engellenmesinin amaçlandığını ifade etti.
Halk sağlığını yakından ilgilendiren tütün mamullerinin kullanımı ile mücadelede vatandaşların da dahil edildiği ihbar hattı uygulamasına 2 aylık dönemde 632 başvurunun yapıldığını kaydeden Vali Düzgün, 4207 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine dair Kanun” gereği sigara içilmesi yasak olan mekânlara yönelik denetimlerin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü hatırlatarak şu bilgileri verdi:
“Tütünle mücadele konusunda uygulamaya başladığımız “Sigara Whatsapp İhbar Hattı”na 2 ay içinde 632 adet mesaj iletilmiştir. Bu mesajların büyük bir kısmı sigara bırakma konusunda, Whatsapp’tan nasıl ihbar yapılacağı hakkında ve uygulamadan dolayı teşekkür iletmek amaçlı olmuştur. Değerlendirmeye alınan 17 ihbarda iki işletme ve iki vatandaşa kapalı alanda sigara içme sebebiyle toplamda 4210 TL idari para cezası uygulanmıştır. Vatandaşlarımızın uygulamayı öğrenmesi ve benimsemesi ile birlikte trafik suçlarındaki ihbar hattında olduğu gibi bu uygulamada da verimliliğin artacağına inanıyorum. Ayrıca 2016 yılının ilk dört ayında Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen 16 bin 76 denetimde 228 kişi ve 102 işletmeye toplamda 192.386 TL idari para cezası uygulanmıştır.”
Vali Düzgün, “Whatsapp İhbar Hattı”na yapılacak başvuruların sigara içilmesi yasak olan mekânlara yönelik olduğuna işaret ederek, vatandaşların yasağın ihlal edildiğine şahit olmaları durumunda çektikleri görüntü ile “0 505 157 85 38” telefon numarası üzerinden “Whatsapp İhbar Hattı”na ihbarda bulunarak daha etkin bir mücadele için destekte bulunabileceklerini dile getirdi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın