Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir zam açıklaması yapıldı. Yapılan değerlendirme ile önemli bir kurum olan TUİK’in yeni belirlenmiş olarak Yurt içi fiyat endeksi diğer bir kısaltma adıyla Yİ-ÜFE 2015 Ekim ayı sonunda ortalama belirtilen 5.58 artış gösterdiği tespit edildi. Vergi Usul Kanunlarına göre her yıl yeniden değerlendirmeye alınan oranlar ile TUİK’in Yurt içi üretici fiyat merakla bekleniyor.Maliye Bakanlığı tarafından çok yakında açıklanması gereken fiyatların bu ay içinde açıklanacağı tahmin ediliyor.

Harç ve vergilere zam için çalışma yürütüleceği belirtildi. Birçok vergi ve harçların yeniden bir değerlendirmeye alınarak vergi, ceza ve harçlara her yıl değerlendirmesi oranı gibi artırılacağı bekleniliyor.Kanunlar tarafından belirli haklara sahip olan Bakanlar Kurulu belirli bir limit içerisinde bu tutarlarda değişim yapabilme yetkilisi veriliyor. Bakanlar kurulunun sahip olduğu bu yetkiyi kullanmaması halinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),Damga vergisi vb. gibi harçlar,trafik cezaları ve vergi cezaları 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle %5.58 tutarında artış olacaktır

Araç vergilerinde de artışlar devam edecek.

Motorlu taşıt vergisi yıl başı itibariyle 623.98 TL çıkarılacaktır. Motor araç silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasında yer alan otomobillerin vergisi 945 lirayken 997,73 liraya yükseleceği belirtildi. 4001 cm3 ve üzeri olanlar ise 22 bin 716,59 liraya çıkacaktır. Damga vergisinde bulunan maktu tutarların değişim ile Oranlarında  artış olacaktır. Gelir vergisi beyannamelerinde damga vergisi oranı 47,83 lira yükseleceği bildirdi.Damga vergisi makbuz senetlerinde ise 16,68 olarak belirlendi.

Bir yıllık pasaport harcı 163 TL olacağı açıklandı.Harçların yıl itibariyle artış göstermesi sonucu 1 yıllık Pasaport Harcı yeni yılda 154,70 lira iken 163,33 TL yükseliş gösteriyor.Ayrıca sürücü belgesi olarak B tipi kullananlar sürücü belgesi harcını 403 TL ödeme yapılacağı açıklandı.

Vergi,ceza ve harçların yeniden zam yapılması durumunda tutarların ödenmemesi durumda ceza ücreti 211,16 liraya yükseldi.

Trafik Cezalarına Yeni Zamlar kapıda

Birçok alanda zam yapıldı. Zam yapılan alanlarından biri de trafik cezalarına uygulanan oran oldu.Bu yıl itibariyle geçerli olacak olan kuralların ihlali ile ödeyeceğiniz ceza ücretinde artış var. Örnek olarak kırmızı ışıkta geçecek olan sürücü önceden 189 TL öderken yeni yılda bu oran 199,55 Liraya yükseldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.