Çoğu zaman annelerimiz diş ağrısı, dişeti kanaması, ağız kokusu gibi problemlerden yakınsalar da biliyoruz ki bizlerin yani sevdiklerinin zorlaması olmadan diş hekimine gitmek istemiyorlar.

“HER YAŞ ARALIĞINDA DÜZENLİ KONTROLLER YAPILMALI”

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman kadınların hayatlarının her döneminde ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler yaşadıklarını belirterek “Hormonal ve fizyolojik değişikliklerin yaşandığı bu dönemler ergenlik, menstruasyon (adet dönemleri), gebelik, emzirme ve menopoz olarak sıralanabilir. Annelerimiz ise çoğunlukla sadece problemleri ciddi boyuta ulaştığında diş hekimine gidiyorlar. Ancak her yaş aralığında düzenli kontroller yapılmalı, sorunlar henüz oluşmadan tedbirler alınmalı ve tedaviler geciktirilmeden yapılmalıdır” dedi.

“MENAPOZ DÖNEMİNDEKİ KADINLAR MUHAKKAK DİŞ HEKİMİ KONTROLÜNE GİTMELİLER”

Anne ve anne adaylarının ağız ve diş sağlığı konusuna özellikle dikkat etmelerinin gerektiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Karaduman “Özellikle menapoz dönemindeki kadınların muhakkak düzenli olarak senede en az iki kere diş hekimi kontrolüne gitmeleri, ayrıca günlük ağız bakımlarını da ihmal etmemeleri gerekmektedir. Anneler Günü vesilesiyle çocuklar annelerini diş hekimlerine yönlendirerek onlara en sağlıklı hediyeyi verebilirler. Ayrıca anne ve anne adayları ağız ve diş sağlığı bakımı için günde en az iki kere, 3-4 dakika boyunca dişlerini fırçalamalıdır.  Her gün en az bir kere diş ipi kullanmalı, 3 ayda bir diş fırçalarını değiştirmeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca yılda iki kez diş hekimine kontrole gitme ve düzenli beslenme hususlarına da dikkat etmelidirler” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.