Türk Nakliyecileri Avrupa’ya 2 Milyon Euro Ceza Ödedi

0

DKV Euro Service’in Türkiye Satış müdürü Deniz Çokcoş Sezer, cezalarda çalışma saatleri ile ilgili sınıra riayet edilmemesinin rolü bulunduğunu anlatıyor.

ARAÇLAR SÜRELERİNİ DOLDURMADIKLARI İÇİN CEZA ÖDÜYOR

Sezer, “Araçların günde 9 saat çalışma sınırı var. Bu süre araçlarda takılı olan dijital TAKO cihazı sayesinde ölçülüyor. Aracınız 9 saatlik çalışma süresini doldurduysa kenara çekip beklemek zorundasınız. Tır şoförlerimiz maalesef bu kurala gerektiği gibi hassasiyet göstermiyor. Bu yüzden Türk nakliye firmaları Avrupa otoyollarında oldukça yüksek TAKO cezaları ödüyor. Fransa’da TAKO cezası 8 bin Euro’ya ulaşırken, Slovenya’daki bu rakam 5 bin Euro’yu buluyor” şeklinde konuştu.

Tır şoförlerinin yükü en kısa sürede boşaltmaya odaklanarak, bazı kuralları ihlal edebildiklerine dikkat çeken Sezer, “Araçlarda bulunan dijital TAKO cihazı aracın ne kadar süredir hareket halinde olduğunu takip ediyor. TAKO kuralına göre bir şoför aralıksız 4.5 saatten fazla çalışamaz. Süreniz dolduğu halde beklemeyip yola devam ederseniz, o zaman TAKO kuralına uymadığınız için ceza kaçınılmazdır.” ifadelerini kullanıyor.

 

TAKO’dan sonra en fazla cezaya neden olan ikinci konunun geçiş belgeleri olduğunu belirten Sezer, şöyle devam etti: “Avrupa Birliği’ndeki çevre koruma standartları nedeniyle üye devletler, diğer ülkelere her yıl belirli sayıda tır karnesi tahsis ediyorlar. Geçiş belgesi olarak da bilinen tır karneleri, esasen tırların ülkeye kaç defa giriş çıkış yaptığını kontrol altında tutuyor. Ama tahsis edilen karne sayısı hiçbir zaman ihtiyacı karşılamadığından kayıt dışı geçişler yaşanıyor, Türk nakliyecileri bu nedenle de ceza ödüyor.”

“DKV ARAÇLARIN BAĞLANMASINI ÖNLÜYOR”

Avrupa’da 42 ülkedeki 54 bin 700 kabul noktası ile otoyol ve akaryakıt kartları ile hizmet verdiklerini dile getiren Deniz Çokcoş Sezer, “Müşterilerimiz bize yazılı talepte bulundukları anda DKV olarak cezanın ödemesini gerçekleştirerek, aracın bağlanmasını önlüyoruz. Aracın durması, nakliye firmasının para kaybetmesi demek. Bu yüzden DKV olarak araçlarımızın yolda herhangi bir sorun yaşamadan ilerlemesine yardımcı oluyoruz” dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın