Ana Sayfa Gündem Valide Sultanların İstanbul Hayratları

Valide Sultanların İstanbul Hayratları

-

Bezmialem Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan Bezmialem Valide Sultan’ı Anma Haftası etkinlikleri kapsamında 2 Mayıs’ta Karaköy Tünel Girişi’nde “Valide Sultanların İstanbul’daki Hayratları” fotoğraf sergisi açıldı. Valide Sultanların eserlerinin yer aldığı fotoğraf sergisinin açılışında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Bağış, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Zeynep Gökçen, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Arıcı, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Üşümez, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü İsmail Öz ve çok sayıda öğrenci ile konuk katıldı. Karaköy Tünel Girişinde düzenlenen etkinlikte açılış konuşmalarının ardından Fotoğraf Sergisi gezildi. Daha sonra ise tünele gelen yolculara ve tüm misafirlere Sultan Tatlısı ikram edildi.

Etkinlik kapsamında ikinci gün, Bezmialem Valide Sultan’ın Türbesi ziyaret edildi ve Marmaray’da “Valide Sultanların İstanbul’daki Hayratları” fotoğraf sergisi açıldı. Bezmialem Valide Sultan’ın Çemberlitaş’taki türbesi ziyaretine Bezmialem Vakıf Üniversitesi yönetiminin yanı sıra İstanbul Valiliği Vali Yardımcısı Osman Ateş katıldı. Türbe başında dua edilmesinin ardından bölgede bulunan misafirlere ve halka Sultan Tatlısı ikram edildi. Bezmialem Valide Sultan’ın türbesine düzenlenen ziyaretin ardından Marmaray’ın Yenikapı İstasyonu’nda “Valide Sultanların İstanbul’daki Hayratları” Fotoğraf Sergisi açılışı yapıldı. Açılışa Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdürü Halil Korkmaz katıldı. Açılış konuşmasını yapan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Bezmialem Valide Sultan’ı ve yaptıklarını hayırla yâd ettiklerini söyledi.
Etkinliklerin üçüncü gününde Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde “Valide Sultanlar ve Hayratları” konulu konferans düzenlendi. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta Valide Sultanların hayratları ve yardımsever kişilikleri ele alındı. Bezmialem Valide Sultan’ı Anma etkinlikleri dördüncü gününde Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde “Bezmialem Valide Sultan ve Hayatı” konulu konferans düzenlendi.
Prof. Dr. Arzu Tozduman Terzi’nin konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe, Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Zeynep Gökçen, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Alim Türkyılmaz ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Bezmialem Valide Sultan’ın hayırsever bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Tozduman Terzi ise Valide Sultan’ın günümüzde dahi hayırla anıldığını söyledi. Konuşmasında Bezmialem Valide Sultan’ın günlük yaşantısından kesitler de aktaran Prof. Dr. Terzi, “Valide Sultan Osmanlı toplumunda unutulmayan bir sultandı. Kişiliğiyle ve hayırseverliğiyle döneminde çok sevilen bir kişiydi” yorumunda bulundu.

Bezmialem Valide Sultan’ı Anma Haftası etkinlikleri kapsamında beşinci gün Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eyüp Sultan Yerleşkesi’nde Sultan Tatlısı ikramı yapıldı. Sultan Tatlısı ikramı sırasında Eyüp Sultan Yerleşkesini ziyaret eden Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eyüp Sultan Yerleşkesi hakkında bilgi aldı.

Öte yandan Bezmialem Valide Sultan’ı Anma Haftası kapsamında Marmaray Yenikapı İstasyonu ile Karaköy Tünel’de 8 Mayıs’a kadar “Valide Sultanların İstanbul’daki Hayratları” fotoğraf sergileri düzenlendi.
 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,850BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler