Anasayfa Ekonomi Patates ve Soğan Çiftçinin Elinde Kaldı

Patates ve Soğan Çiftçinin Elinde Kaldı

 

Barut, yılın ilk dört ayında Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 75’lik bir azalma olduğuna dikkati çekti. CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, il yönetim kurulu, Adana milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları, partililer ve çiftçilerin katılımıyla Sarıçam ilçesinde Misis Kavşağı’ndaki tarımda yaşanan sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin 23,8 milyon hektarlık tarım alanı içeriğiyle dünyanın en büyük 7., Avrupa Birliği içerisinde de 1. tarım ekonomisi konumda olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Barut, 1980’li yıllara kadar tarımda net ihracatçı konumunda olan Türkiye’nin daha sonraki yıllarda ise tarım ürünlerinde net ithalatçı konumuna geldiğini vurguladı. Barut, “Ülkemizde 1980 yılından beri uygulanan neoliberal politikalar ve özellikle 2002 yılından sonra AKP iktidarının uyguladığı politikalar sonucunda tarım çökertilmiştir. AKP iktidarın yanlış tarım politikaları sonucu ülkemiz ciddi bir tarım ithalatçısı konumuna düşürülmüş, şeker ve saman ithal eder konuma gelmiştir” dedi. Ülkede bir tarımsal planlamanın olmadığını ve üreticinin kendi kaderine terk edildiğinin altını çizen Barut, üreticinin bir yıl önce karlı olan tarımsal faaliyetlere yönelmesi sonucu üretim fazlalığı veya üretim eksikliği ile karşı karşıya kalındığına dikkati çekti.

Türkiye’nin iyi bir yaş sebze-meyve ihracatçısı olduğunu aktaran Barut, yıllık 2,5 milyar dolar yaş meyve-sebze ihracatının yüzde 40’lık kısmının Rusya’ya, yüzde 25’lik kısmının Irak’a, yüzde 20’lik kısmının da Suriye’ye gerçekleştirildiğini aktardı. Barut, AK Parti iktidarının tarım politikalarındaki yanlışlara, dış politikada izlediği yanlışların da eklenmesiyle bu ülkelere olan ihracatın ağır bir darbe aldığını ifade etti. Barut, 2016 yılının ilk dört aylık verilerine göre yalnızca Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 75’lik bir azalma görüldüğünün altını çizdi.

Adana’da hasadı devam eden patateste üreticinin altından kalkamayacağı zararla karşı karşıya olduğunu, soğanın da maliyetinin altında satıldığını ve önemli miktarda soğanın da tarlada hasadı beklediğini dile getiren Barut, devlet desteklerinin de yeterli düzeyde olmadığını vurguladı. Rusya krizinin Adana’ya yansımasının ilk işaretlerinin bugünlerde soğan tarımında görüldüğünü vurgulayan Barut, “Geçmiş yıllarda Rusya’ya ciddi anlamda turfanda soğan ihracatı yapılırken bugün bunun yapılmadığını görmekteyiz. Ayrıca Adana’mızın turunçgil hasadının başlayacağı dönemde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu ifade eden Barut, “Kalkınmanın temeli tarımdan geçmektedir. Yarın çok geç olmadan tarımsal planlamalar yapılmalı, genel ve yerel yönetimler çerçevesinde demokratik kooperatifçilik geliştirilmeli, ithalata ayrılan kaynaklar ülke içerisinde çeşitli desteklemelerle üreticilere aktarılmalı ve en önemlisi ihracat açısından yanlış dış politikadan hızla dönülmeli” şeklinde konuştu.
Soğan ve patates üreticileri de yaşadıkları sorunları anlatıp yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

five − five =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,608BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,225TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,556TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler