Merkür’ün Geçişi EXPO ‘da izlendi

Antalya Expo 2016 sergi alanında , çıplak gözle nadir görülen muhteşem gökyüzü olaylarından biri olan Merkür gezegeninin güneşin önünden geçişi izlendi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, EXPO 2016 Antalya küçük amfi tiyatroda Merkür Geçişini canlı olarak yayınladı. Gözlem etkinliğine alanı ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerin yanı sıra okullardan gelen öğrenciler de katıldı. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından küçük amfide kurulan güneş teleskopundan gelen görüntüler ekrana yansıtıldı. Ulusal Gözlemevi Baş Uzmanı Dr. Tuncay Özışık ziyaretçilere geçişle ilgili bilgi verdi. Özışık öğrencilerin sorularını da yanıtladı.
Yüzyılda 12-13 kere olabilen bir gök olayının gerçekleştiğine dikkat çeken Özışık, Merkür gezegeninin dünya ile güneş arasından geçtiğini ve havanın açık olması nedeniyle de gözlemin net olarak yapılabildiğini belirterek şunları söyledi:

“BU GEÇİŞİN TARİHİ ÖNEMİ VAR”
“Daha önce 2006 yılında bir geçiş olmuştu. Merkür gezegeni tam güneşin önünden geçiyor. Bir sonraki geçiş 2019 yılında. Bir de Venüs geçebiliyor güneşin önünden ama o daha seyrek. 2004 yılında olmuştu. Bir sonraki geçiş 2119 yılında.”

Bu geçişin tarihi bir önemi olduğunu da söyleyen Özışık, “Dünya-güneş uzaklığının hesaplanmasında bu geçişten başka kullanılabilen bir yöntem yok. Bugünkü modern teknolojiyle bu geçişler daha farklı yöntemlerle hesaplanıyor ama en azından bu tarihi olayı tekrardan hatırlamak ve toplum fakındalığını artırmak açısından, insanların bilime olan ilgisini artırmak açısından bu tür etkinlikler çok önemli. Biz TÜBİTAK olarak 2 istasyon kurduk. Birisi EXPO alanı içerisindeki istasyonumuz bir diğeri de Akdeniz Üniversitesi içerisindeki bizim Ulusal Gözlemevinin yönetim binasındaki merkez. Orda da insanlar şu anda bu geçişi canlı olarak izliyor” dedi.
Güneş çok parlak bir cisim olduğu için güvenilir bir filtre olmadan güneşe kamera ya da teleskoplarla bakmanın körlüğe neden olabileceği uyarısında bulunan Özışık, “Biz burada özel güneş teleskobu kullanarak güneşin görüntüsünü herkesin rahatça izleyebileceği bir şekle getiriyoruz” diye konuştu.

Etkinliği merakla izleyenler, ender gerçekleşen bir gök olayına tanıklık ettikleri için mutlu olduklarını ifade etti.
Merkür’ün güneş önünden bir sonraki geçişinin 2019 yılında olacağı kaydedildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.