Ana Sayfa Gündem Kırklareli'nde Tarih Yeniden Canlanıyor

Kırklareli’nde Tarih Yeniden Canlanıyor

-

Kırklareli’nde tarihi ve kültürel yapıların yoğunlukta olduğu Yayla Mahallesi’nde, 2005 yılında çıkan talihsiz bir yangın sonucu harabe haline gelen ve Kırklareli’nde restorasyon bekleyen en önemli yapılardan olan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’nda rölöve ve resüsitasyon çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli’ndeki tarihi dokunun kaybolmadığı Yayla Mahallesi’nde bulunan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’ndaki çalışmaları inceledi.
Vali Esengül Civelek’in hassasiyetle üzerinde durduğu Yayla Mahallesi’nde bulunan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu, çalışmalar sayesinde tarihi ve kültürel değer olarak kent tasarımına kazandırılacak. Önümüzdeki süreçte restorasyonu tamamlanarak hizmete açılacak olan tarihi ve kültürel yapılarla kentin kalbi Yayla Mahallesi’nde atacak.
Ayrıca, yapının yanında yer alan ahşap Defterdar Evi’nde de önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarına başlanacak.

TÜM ŞEHRİN EN GÖRKEMLİ BİNASI KONUMUNDA
Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu, Yayla Meydanı’nda şehrin en görkemli binası konumunda bulunuyor. İlin geçmişinde halka yönelik konuşmaların, kutlamaların yapıldığı bina yakın zamana kadar İlköğretim Okulu olarak kullanılırken yanan bina restore edilmeyi bekleyen terk edilmiş metruk haliyle içler acısı durumundaydı. Bina eski Rum okuludur.
Kırklareli Merkez Yayla Mahallesi’nde bulunan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu 20. Yüzyılının başlarında Rum ustalar tarafından inşa edilmiştir. Yapının hemen bitişiğinde yer alan ahşap evde (Defterdar Evi) yaklaşık olarak bu tarihlerde inşa edilmiş olup, geleneksel Türk Sivil Mimarisi açısından önemli örnekler arasındadır. Her iki yapı da günümüze tek mimari özelliklerini koruyabilmiş, ancak 2005 yılındaki büyük yangınla Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu fonksiyonunu kaybetmiştir.

BİNANIN MİMARİSİ
Bina yığma tuğla, ahşap 3 katlıdır. Ön yüzü Yayla Parkı ve Meydanına, arka tarafı (doğusu) Durmuş Bey Sokağı’na bakar. Kuzey ve güney yönleri komşu evlerle çevrilidir. Binanın zemin katının duvarları moloz örme taş tekniği ile yapılmıştır ve üzerleri kesme taş ile kaplanmıştır. Özellikle bina köşelerinde farklı boyutlardaki taş örgüsü farklılık oluşturmaktadır. Katlar arasındaki silmeler ve mekanların dıştan vurgulanmasını sağlayan sütunlar, yapının karakteristik özellikleridir. Son katın üzerinde yer alan alın duvarı, yapının işgal dönemlerinde yapılması nedeniyle, Yunan Mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır. Yapının merkezinde yer alan balkon ise yapı tamamlandıktan sonra ek olarak yapılmıştır.
Kırklareli’de restorasyon bekleyen en önemli yapılardan olan ve tamamlandığında ‘Butik Otel’ olarak Yayla Meydanı’nın en güzel yapısı olacak olan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu ve diğer çevre binalarda da çalışmaların sürekli yapılacağını belirten Vali Esengül Civelek, koruma bilinci ve eski eserlerin restorasyon çalışmalarına devam edileceğini söyledi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,859BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler