Ana SayfaBankacılıkLansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

-

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Lansman Ne Demek? Detaylı Anlatım…

Lansman ne demek kısa bir şekilde açıklamasını yaptık. Ancak peki lansman fiyat ne demek? Lansman fiyat ise yeni piyasaya çıkan bir ürünün satışa çıkması ya da bu ürünün tanıtımının yapılması esnasındaki fiyatıdır.

Lansman fiyat her zaman bir ürünün asıl fiyatından çok daha uygun olmaktadır. Televizyonlarda, reklamlarda ya da internette gördüğümüz otomobil, konut ya da beyaz eşya reklamlarında karşılaştığımız lansman fiyat kavramı, o ürünlerin fiyatlarının, asıl fiyatlarından daha uygun olması anlamına gelir.

Örnek verecek olursak; İstanbul’un Kadıköy ilçesine yeni bir konut projesi yapıldığını düşünelim. Bu konutların daire başına fiyatının da 350.000 TL olduğunu düşünelim. Konutların lansman fiyatı 300.000 TL’ye inerken, aynı zamanda da ertelemeli ya da bütçeye uygun ödeme planları oluşturulmaktadır.

Neden Lansman Fiyat Uygulanır?

Yeni bir ürün ile pazara açılmak isteyen şirketler ürünlerinin herkese ulaşmasını isterler. Bu nedenle de kar marjlarını düşük tutup, en uygun ve avantajlı fiyatları belirlerler. Çünkü yeni bir ürüne toplum çekingen davranır ve bu nedenle de en az tercih edilenler arasında yer alır. Ancak lansman fiyatı devreye girdiği zaman, beklenin üzerinde talep görür.

Vatandaşların Bakış Açısı!

Şirketlerin neden böyle bir strateji izlediğini anlattık. Peki bu duruma vatandaşlar nasıl bakıyor?

Şirketlerin yeni ürünlerini lansman fiyatlarıyla pazara sunmaları vatandaşlar için avantajlı hale gelir. Çünkü o ürünler merak uyandırır ancak yeni bir ürün olduğu için de kuşku duyulur. Fiyatlar yüksek olduğu zamanda talep gelmez. Ancak uygun fiyatlardan piyasaya çıkması halinde yani fiyatlarda yüzde 10, yüzde 20’lerde indirim yapılması halinde vatandaşların bu ürünleri satın almaları daha yüksek ihtimaldir.

Yazının başında da belirttiğimiz konut projesi örneğinden yola çıkalım. 250.000 TL ile 300.000 TL arasında satın alınan bir konut projesinin tamamlanması ve anahtarların teslim edilmesi sonrasında o evlerin kar marjları daha yüksek olur. Vatandaşlar daha uygun fiyatla ev almış olurlar. Ancak o evlerde oturmak istemeyenler yine proje bittikten sonra satışa çıkarabilirler. Proje sonunda satışa çıkan evlerde lansman fiyatlarının üzerinde, yani gerçek değerleri olur. Yani vatandaşlar yüksek tutarda kar elde edebilirler.

Ya da yeni piyasaya çıkacak bir araba modeli düşünelim. Arabanın asıl fiyatının 150.000 TL olduğunu düşünelim. Lansman fiyatının da 90.000 TL olduğunu. Bu araba indirimli haliyle alınıp, arabanın pazara çıkması halinde daha yüksek tutarda satılması mümkündür.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler