Ana SayfaBankacılıkİmza Sirküsü ve Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza Sirküsü ve Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İlk olarak İmza Sirküsü Nedir? Sorunun cevabını açıklayalım. İmza sirküsü ile imza beyannamesi karıştırılmamalı. Tüzel kişiler tarafından notere yapılan istek üzerine, kurumlarla ilişkilendirilen belgelerde sahtecilik olmaması, sahte ima kullanılması ya da diğer sorunların önüne geçebilmek için oluşturulan şeye imza sirküsü nedir. İmza sirküsü fiyatı ile beyanname ödemesi de farklıdır.

İmza sirküsü, şirket adına görevli olan sorumlu kişilerin sorumluluk alanları ve yetki sınırları dahilinde noter tarafından tasdiklenen, resmiyet kazanan belge ile onay almaktadır. Bu belgenin üzerinde tüzel kişilerin;

  • Adresleri,
  • Ticaret sicil numaraları,
  • Ünvanları bulunur.

Aynı zamanda kurum adına yetkili olan kişilerin kurum içinde bulunan ünvanları, yetki alanları, imza örnekleri, kurumu temsil etme şekilleri, nüfus bilgileri bulunur.

İmza Sirküsü Fiyatı Ne Kadar? İmza Beyannamesi Ne Kadar?

2019 imza sirküsü fiyatı hazırlanan evrak sayısı ile şirket görevlilerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu fiyat da 98 TL ilce 130 TL arasında değişir. 2 tane imza sirküsü aldığınızda fiyat 2 katına çıkmaz! İlk aldığınız fiyatın 1,5 katı şeklinde hesaplanır.

İmza beyannamesi ücreti ise 50 TL olarak belirlenmiştir.

İmza Sirküsü Nerden Alınır?

İmza sirküsü noterden temin edilir. Bunun için de ücret ödenmesi gerekmektedir. Hızlı ve kısa sürede hazırlanıp, bunun için de bir takım belgeler talep edilir. Bunlar;

  • İmza sirküsünde adı olan kişinin nüfus cüzdanı ile nüfus cüzdanın bir adet fotokopisi
  • Sirküde adı olan kurumun vergi levhası
  • Kurumun kayıtlı olan yerin ticaret sicil gazetesi

İmza sirküsü için gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Notere bu belgeler ile gidildiği zaman bu 3 belgenin imzalanması talep edilecektir. Sonrasında ise ücret ödemesi yapılması istenecektir. Bunun takibinde ise imza sirküsü onaylanır ve artık resmiyet kazanmış olur.

İmza sirküsünün bir nüshası vatandaşlarda bir nüshası da noterde kalır. Resmi kurumlarda yetkili olan kişiler, gerekli olması halinde notere gidip bu belgeyi talep edebilmektedir. Bunun denetlenmesinin sebebi ise o imzanın sorumlu olan kişiye ait olup olmamasıdır.

İmza Sirküsü ile İmza Beyannamesi Arasında Farkı Biliyor Musunuz?

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

!!! İmza beyannamesi: Söz konusu belge yine noterde çıkartılır ve yine kişilerin nüfus bilgileri ve imza örnekleri yer alır. Ancak imza sirküsünden farkı bu belgenin gerçek kişiler yani vatandaşlar tarafından çıkartılıyor oluşudur.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,241TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...