Ana SayfaBankacılıkE-Beyanname Nedir? Nasıl Doldurulur?

E-Beyanname Nedir? Nasıl Doldurulur?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

E-Beyanname sistemi, günümüzde kağıt tasarrufu sağlamak ve vergi dairelerindeki süreci hızlandırmak amacıyla hayata geçirilmiş sistemdir. Hayata geçirilen bu sistem sayesinde hem vergi dairelerinin iş yükü hafifletilmiş, hem de önemli ölçüde kağıt tasarrufu sağlanmıştır.

E Beyanname sistemi serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler, noterler, döner sermayeli işletmeler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve belediyelere bağlı işletmeler, devlet ve kamu iktisadi teşebbüsleri iştirakleri, kamu iktisadi teşebbüsleri tarafından kullanılmaktadır.

E Beyannameye Nasıl Başvuru Yapılır?

E Beyanname sistemini kullanmak isteyen ve aracılık yetkisi almak isteyen mükelleflerin her biri, Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formu’nu doldurmaları gerekiyor. Bu form doldurulduktan sonra, mükelleflerin vergi dairelerine bizzat giderek, tüzel kişilik şeklinde faaliyet gösteriyorlarsa kanuni temsilcileri vasıtasıyla vergi dairelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

E Beyanname Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

E Beyanname düzenlemesi yapmak için ilk etapta mükelleflerin başvurularını, talep formunu doldurduktan sonra vergi dairelerine yapmaları gerekiyor. Başvurular yapıldıktan sonra adayların https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html adresine giriş yaparak Beyanname Düzenleme Programlarının indirilmesi gerekiyor. Bu programlar kullanım yapacağınız bilgisayara indirdikten sonra, programlarla birlikte inen kurulum dökümanları sayesinde gerekli kurulumları tamamlayabilirsiniz.

E-Beyanname Sistemi Beyanname Gönderme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınıza indirdiğiniz programlar vasıtasıyla düzenlediğiniz beyannameleri www.gib.gov.tr adresi üzerinden sisteme ulaşarak, gönderebilirsiniz. Yaptığınız başvuru sonrasında vergi dairesinden size verilen kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi ile giriş yaptıktan sonra Paket Gönderme menüsünü seçip, Seçiniz (Browse) butonuna tıklayarak, göndereceğiniz beyanname paketini seçerek, gönder butonuna basmanız, beyannamenizin sisteme gönderilmesi için yeterli olacaktır.

Beyanname sistemi sayesinde KDV, ÖTV, Muhtasar Beyanname, Noter Harçları Vergisi, MEP İştirakçileri Kurumlar Vergisi, Banka Muameleleri Vergisi, Sigorta Muameleleri Vergisi, Damga Vergisi, Özel İletişim Vergisi, Şans Oyunları Vergisi, Yıllık Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu Kesintisi, Araç Muayene Yetkisi Verilen Gerçek ve Tüzel Kişilerce ödenmesi Gereken Hazine Payına İlişkin Bildirim işlemlerini online platform üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E Beyanname Gönderme Süreci, Beyanname Değiştirme ve Beyanname Gönderim Sınırı

E-Beyanname Sistemi üzerinden, göndereceğiniz beyannamenin kanuni olarak bildirilme sürecinin son iş günü 24.00’a kadar beyanname gönderimi rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer gönderdiğiniz beyannamede bir değişiklik olursa, bilgisayarınıza kurduğunuz Beyanname Düzenleme Programı vasıtasıyla beyannamenizi düzenleyip, yine internet sitesi üzerinden göndermeniz gerekmektedir. E-beyanname sisteminde herhangi bir gönderim sınırı bulunmazken, sisteme yüklediğiniz dosyaların en fazla 1 MB boyutunda olması gerekiyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.