O Bankanın Karı Yüzde 79 Düştü, 300 Kişiyi İşten Çıkardı!

0

Almanya’nın hem ciro hem de işçi sayısı kapsamında en büyün bankalarından biri olan Deutsche Bank’ın düşen net karı sonrasında işten çıkarmalara başladı.

2018’in ilk çeyrek döneminde karı yüzde 79 oranında düşü gösteren banka, ABD’de bugün itibariyle yaklaşık olarak 300 bankacıyı işten çıkardı. Deutsche Bank’tan yapılan açıklamaya göre yarın da söz konusu bankacılara 100 daha yenisi eklenecek.

Öncesinde Sinyali Vermişti

Önceki dönemlerde banka yaptığı bir açıklamada Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı alanını tekrardan şekillendirmek istediğini, ek maliyetlerini düşürmek için önlemler almak istediğini belirtmişti. Avrupa’ya daha fazla odaklanmak istediğini belirten banka, özellikle de kurumsal ve yatırım bankacılığı ile birlikte altyapı fonksiyonlarında, bu yılın geri kalan sürecinde iş gücünü önemli oranda azaltmayı, özellikle de ABD ve Asya’da tahvil satışları ile hisse senedi alım satım işlemlerini düşürmek istediğini belirtmişti.

Deutsche Bank’ın Beklentisi Karşılanmadı

Deutsche Bank’tan yapılan açıklamaya göre, 2018’in 1. Çeyrek döneminde 120 milyon Euro net kar elde etti. Bankanın beklentisi 376 milyon euroydu. Banka, geçen yılın aynı döneminde 575 milyon Euro tutarında net kar elde etmişti. Geçen yılla kıyaslama yapıldığı zaman bankanın karı yüzde 79 geriledi.

2018’in 1. Çeyrek döneminde net gelirler incelendiği zaman ise yüzde 5 oranında geriledi. Bu gerileme ile 7 milyar Euro net gelir elde edildi. Bu düşüşte etkili olan faktörler ise döviz kurundaki dalgalanmalar, avronun ABD doları karşısında değer kazanması, Kurumsal ve Yatırım Bankacılığında düşü gelirler olması.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.