Ana SayfaKredi KartlarıProvizon Nedir? Bankanın Provizyon Vermemesi Ne Anlama Gelir?

Provizon Nedir? Bankanın Provizyon Vermemesi Ne Anlama Gelir?
P

-

Bankacılık sektörünün değişmesi ve gelişmesi ile birlikte vatandaşların güvenliğini sağlamak için alınan tedbirler, bazen karışıklıklara da sebep olabiliyor. Bankanın provizyon vermemesi, bu hatalar arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi olarak biliniyor.

Son dönemlerde müşteriler alışveriş yaparken kredi kartı kullanmayı tercih ederken, bir taraftan karta yapılan taksitler, diğer taraftan online olarak yapılan alışverişlerde kredi kartı ile kolaylıkla ödeme yapılabilmesi, tüketicileri bu yola yönlendiriyor. Bu noktada kredi kartı ile alışveriş yapılırken çeşitli hata ve problemlerle karşılaşabilmek de mümkün oluyor.

Bahsi geçen bu hatalar ya tüketicilerin kredi kartından, ya bankalardan ya da alışveriş yapılan mağazalardan kaynaklı olabiliyor. Bu gibi problemlerin yaşanması halinde mağaza yetkilileri tarafından  tüketiciler bir rapor şeklinde “banka provizyon vermedi” uyarısında bulunulabiliyor.

Genel olarak provizyon, karşılık manasına gelir. Banka terimi olarak provizyon ise, kredi kartı ile gerçekleştirilen alışverişlerde banka tarafından kart sahibine verilen yanıt olarak tabir edilir. Herhangi bir mağazadan ya da alışveriş noktasından kredi kartı ile alışveriş yapıldığında, mağaza ile banka arasında bir iletişim gerçekleştirilir. Fakat bazen bazı durumlarda bu iletişim sağlanamaz ve banka provizyon vermemiş olur.

Bankanın Provizyon Vermemesi Ne Anlama Gelir?

Banka provizyon vermedi hatası genellikle online olarak gerçekleştirilen alışverişlerde yaşanır. İnternetten yapılan alışverişlerde kredi kartının fiziksel açıdan POS cihazı ile temas etmez. Dolayısıyla girilen bilgilere göre tüketicilerin alışverişi gerçekleştirilir. Tüketicini alışveriş talebinde bulunması üzerine tüm faktörler incelenir ve bu talebe yanıt verilir. Faktörlerin birinde dahi bir hata bulunması halinde alışveriş gerçekleşmez ve cihaz provizyon uyarısı verir.

Provizyon Hatası Neden Kaynaklı Olur?

Genellikle online olarak gerçekleştirilen alışverişlerde yalanan bu hata, kredi kartının internet alışverişine kapalı olması sebebiyle ortaya çıkar. Bankalar tarafından güvenlik tedbiri olarak kredi kartları internet alışverişlerine kapatılır ve tüketiciden herhangi bir talep gelmediği müddetçe de açılmaz. Dolayısıyla internet alışverişlerine kapalı olan bir kredi kartı ile online alışveriş yapıldığında provizyon hatası ile karşılaşılır. Ayrıca bu hata bazen şifrenin yanlış girilmesi gibi durumlarda yine güvenlik nedeniyle de ortaya çıkabilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol