Ana SayfaGündemYapı Kredi Bankası Son 10 Yılın En Büyük Sermaye Artırımını Gerçekleştirecek!

Yapı Kredi Bankası Son 10 Yılın En Büyük Sermaye Artırımını Gerçekleştirecek!
Y

-

Yapı Kredi Bankası’nın yönetim kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıdan sermaye artırım kararı çıktı. Alınan karar doğrultusunda bankanın sahip olduğu ödenmiş sermaye pay ihracı yöntemi ile 4,1 milyar Türk Lirası tutarında artırılarak 8,45 milyar Türk Lirası seviyesine çıkartılacak.

26 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısından, sermaye artırım kararı çıktı. Bilançosunu güçlendirmek amacıyla sermaye artırımına gidecek olan Yapı Kredi Bankası, pay ihracı yöntemini takip edecek. 4,1 milyar Türk Lirası tutarında ödenmiş sermaye artıracak olan bankanın yeni sermayesi işlem sonrası 8,45 milyar Türk Lirası seviyesine çıkacak.

Pay İhracı Yöntemiyle 1 Milyar Dolarlık Sermaye Artırımı Yapılacak

Gerçekleştirilecek pay ihracı ile birlikte Yapı Kredi Bankası, uluslararası piyasalarda da ilave ana sermaye ihracı ile ek borçlanma gerçekleştirebilecek. Hem yasal izinlere, hem de piyasa koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilmesi planlanan ihracın 500 milyon Dolar’a tekabül etmesi bekleniyor. İki ihraç ile birlikte Yapı Kredi Bankası toplamda 1,5 milyar Dolar sermaye artırımı gerçekleştirecek iken, son 10 yılda Türkiye’nin en büyük bedelli sermaye ihracı gerçekleşmiş olacak.

Banka tarafından yapılan açıklamada görüş ve değerlendirmelerine yer verilen Yapı Kredi Bankası CEO’su Gökhan Erün, sermaye artırım kararı için yaptığı değerlendirmede Yapı Kredi Bankası’nın Türkiye’ye ve Türkiye ekonomisine büyük bir değer kattığını, kattığı bu değeri yükseltebilmek adına güçlü bir 2020 hedefi oluşturulduğunu ifade etti. Yapı Kredi Bankası’nın ana hissedarları olan Koç Holding’in ve UniCredit’in küresel piyasalarda hakim olan belirsizliklere rağmen önemli bir cesaret gösterip, sorumluluk alarak 1 milyar Dolar seviyesine yakın olan 4,1 milyar Türk Lirası tutarında sermaye artırım kararı alındığını belirten Erün, Sermaye Güçlendirme Planı’nın yönetim kurulu tarafından onaylandığını, pay ihracına ek olarak uluslararası piyasalarda da yaklaşık 500 milyon Dolar’a tekabül eden bir ilave ana sermaye ihracının gerçekleştirileceğini belirtti.

Her iki ihraç yöntemi ile birlikte toplamda 1,5 milyar Dolar seviyesinde gerçekleştirilecek olan ana sermaye artışı sayesinde Yapı Kredi Bankası’nın hem sermaye yeterlilik oranını, hem de bilançosunu güçlendireceğini belirten Erün, atılacak olan bu adımın hissedarlar ve yabancı yatırımcılar için Yapı Kredi Bankası’na ve Türkiye ekonomisine duyulan güveni bir kez daha göstereceğini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol