Ana SayfaEkonomiBankacılık Sektörü İlk Çeyrekte 13 Milyar 912 Milyon Lira Kâr Etti!

Bankacılık Sektörü İlk Çeyrekte 13 Milyar 912 Milyon Lira Kâr Etti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektörünün ilk çeyrekte ulaştığı kâr belli oldu. BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre sektör ilk çeyrekte elde ettiği kârı yüzde 5,1 oranında artırdı.

Bankacılık Sektörü Yılın İlk Çeyreğinde Kârını Artırmaya Devam Etti

Türk bankacılık sektörü yılın ilk üç aylık diliminde 13 milyar 912 milyon liralık kâra ulaştı. Sektörün ilk çeyrek verilerini ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu açıkladı.

BDDK’nın açıklamasına göre sektörün aktif büyüklüğü yılın üçüncü ayında 3 trilyon 375 milyar 253 milyon lirayı buldu. Aktiflerin toplamı ise geçen yılın sonuna göre 117 milyar 411 milyon liralık artış kaydetti.

Krediler 2 Trilyonu Aştı

Bankacılık sektörünün en büyük aktif kalemi olarak krediler 2 trilyon 196 milyon 384 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Sektörün menkul değerleriyse 406 milyar 827 milyon lira olarak hesaplandı.

Bankacılık sektörü 2017’nin sonuna kıyasla aktiflerini yüzde 3,6 oranında artırdı. Kredilerdeki artış yüzde 4,7’ye işaret etti. Menkul değerlerini ise yüzde 1,3 oranında yükseltmeyi başardı.

Mevduat Hesapları Arttı

Bankacılık sektörünün en büyük fon kaynaklarından olan mevduat hesapları da yüzde 3,9’luk artışa ev sahipliği yaptı. Buna göre mevduat toplamı bir trilyon 777 milyar 374 milyon lirayı gördü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, öz kaynakların değişimini de mercek altına aldı. Buna göre ön kaynaklar, 2017’nin sonuna kıyasla yüzde 4,6’lık sıçrama kaydetti. Öz kaynakların toplamıysa 375 milyar 716 milyon liralık artış yaşadı.

Bankacılık sektörü Mart ayı sonunda 13 milyar 912 milyon liralık net kâr elde etti. Bu tutar bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 5,1’lik fark atmayı başardı.

Bunların yanında BDDK, sermaye yetersizliği standart oranını yüzde 16,6 olarak açıkladı.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.