Ana SayfaEkonomiKonut Alacaklara Müjde! Konutta KDV ve Tapu Harçları Düşürüldü!

Konut Alacaklara Müjde! Konutta KDV ve Tapu Harçları Düşürüldü!
K

-

Tapu harçlarındaki oran 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 20, daha sonra da binde 15 oranında olacak.

Konut Teslimatında KDV Oranı Yüzde 8’e İndirildi

Tapu harçlarında değişiklik yapılması ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre tapu harç oranları 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 20 oranında tahsil edilecek. 31 Ekim tarihinden sonra tapu harçları binde 15 oranına düşecek. Tapu işlemleri üzerinden alınan tapı harcı, konutlarda ve işyerlerinde belirlenen tarihten sonrası için binde 15 olarak değiştirildi. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla konutların teslimatı sırasında uygulanmakta olan yüzde 18 oranındaki KDV de 31 Ekim 2018’e kadar yüzde 8 oranına çekildi. Tapu harcı de yüzde 4 oranından yüzde 3 oranına indirildi.

Tapu Harçlarında Oran Değiştirildi

Gayrimenkul sektörü tarafından uzun zamandır beklenen yeni düzenlemeler yapıldı, KDV ve tapu harcında indirim oldu. Bakanlar Kurulu’nun bu konuda aldığı kararla konut teslimatlarında halen yüzde 18 olarak uygulanan KDV 31 Ekim 2018 tarihine kadar yüzde 8’e indirildi. Tapu harçları da aynı tarihe kadar yüzde 3 olarak alınacak. Tapu harçlarının mevcut uygulanma oranı yüzde 4 olarak biliniyor. Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; tapu işlemleri sırasında binde 20 olarak tahsil edilen tapu harcı işyerlerinde ve konutlarda 31 Ekim tarihinden sonra yüzde 15 olarak tahsil edilecek. 2017 yılında tapu harcı indirimine gidilmiş, fakat bu indirin 30 Eylül 2017 tarihine kadar sürmüştü.

Konut Kredisi Faizlerinde de İndirim Bekliyoruz

Halk GYO ve GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin konuya dair yaptığı açıklamada 2017 yılının eylül ayına kadar uygulanan ve gayrimenkul sektörünün desteklenmesini amaçlayan pek çok teşvik olduğunu, şimdi de bu teşviklerin yeniden hayata geçirilmesini beklediklerini, yapılan yeni düzenlemenin yanı sıra bankaların konut kredisi faiz oranlarının da düşürülmesi gerektiğini, konut kredi kullanımının bu sayede artacağını ve konut satışlarında da beklenen canlanmanın görüleceğini söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol