Erken Emekli Olmak isteyenler Dikkat

0

Erken emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapmayı planlayanların 1 Ocak tarihinden önce harekete geçmeleri gerekiyor. Asgari ücretin 1 Ocak itibariyle  bin 300 lira olmasının kesinleşmesi dolasıyla emekli olacakların borçlanma tutarlarında artış olacak. 1 Ocak tarihinden önce Erken emeklilik için çalışmalarıyla en az 2 bin lira kazançlı olacaklardır.

Türkiye geneli borçlanma tutarı asgari ücret sistemine göre belirleniyor. Asgari ücret sistemine göre en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin yüzde 32 gibi bir rakam olarak hesaplanıyor.Ocak itibariyle bin 300 TL olan asgari ücret brüt olarak hesaplandığında yaklaşık  bin 647 lirayken bulacak.Erken emeklilik için şimdiden harekete geçenler daha karlı çıkacak.

Ocaktan önce ortalama  doğum veya  askerlik borçlanması yapmış olanlar  günlük en az 13 lira 58 kuruş ödeme yaparken bu oran 1 Ocak itibariyle , günlük ücretlendirme olarak  17 lira 56 kuruş ödemeye başlayacak.Aylık olarak hesaplandığında bu tutar  407 liradan 527 liraya çıkacak.

Aralık ayı fiyatlara bakılacak olursa 1 Ocak gelmeden 1 çocuk için 2 yıllık borçlanma yapılırsa en az 9 bin 780 lira ödeme yapılacak. 1 Ocak’tan itibaren  bu tutar 2 bin 869 lira artış gösterecek.Hesaplamalara bakıldığında bu yıl bitmeden önce askerlik borçlanması yapmak çok daha avantajlı olacak.Bu yıl bitimi ile  18 aylık borçlanma 7 bin 335 liradan, 9 bin 487 liraya çıkacak.

Erken emekli olmak isteyenler için  sigorta olmadan önce askerlik yapmış olanlar  bu günleri satın alma imkanına sahip olarak  2 yıla kadar Zaman kazanabiliyor. Kadınlar da ise sigortadan sonraki 3 çocuğu borçlanarak 6 yıllık prim kazanma imkanın sağlanıyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın