Fatih Terim: Üçüncülük bize yetmez

0

“‘İMPARATOR’ OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIM”

Kendisine “imparator” denildiğinin hatırlatılması üzerine Terim, bu lakabın üzerinde baskı oluşturduğunu ancak bundan gurur da duyduğunu ifade ederek, “Bunun için çok çalıştım. Tarihte çok komutanlar vardı, onları her zaman hayal ettim. Şükürler olsun ki büyük anları da yaşadım.” ifadelerini kullandı.

“ÜÇÜNCÜLÜK BİZİM İÇİN YETERLİ DEĞİL”

2008 Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen üçüncülüğün, kariyerindeki en büyük başarılardan biri olduğunu kaydeden Terim, “Az kalsın Almanya ’ya karşı önemli bir başarı elde ediyorduk ancak şanssızdık. Sakatlık sorunumuz vardı, oynatabilecek 14 oyuncumuz bulunuyordu. Onlar da elinden geleni yaptı.” değerlendirmesinde bulundu.

2016 Avrupa Şampiyonası için tedbirli olup olmadığına ilişkin soru üzerine tecrübeli teknik adam, “2008 ile bugün arasında büyük farklar var. Ben hocalık anlamında çok yeni şeyler öğrendim. 2008 ’de elde ettiğimiz üçüncülük, benim için yeterli değil. Gelişmemizin sınırına geldiğimizi düşünmüyorum. Biz kendimizi geliştirdik ve öğrendik.” şeklinde görüş belirtti.

Terim, EURO 2016 hedeflerini, “Beklentilerimiz yüksek ancak sınırsız olanaklarımız yok. Başarılı olmak istiyoruz. Bunu herkes de istiyor. İyi çalışırsak ve takım olursak hiçbir şey imkansız değil. Ben gerçekçiyim, hayalci değil. Başaracağımızdan da şüphe duymuyorum.” şeklinde aktardı.

“FRANSA’DA HEDEFİMİZ DAHA YÜKSEK”

2016 Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Almanya ile karşılaşmak istediğini kaydeden Terim, Fransa’ya beşinci, altıncı veya sekizinci olmak için gitmeyeceklerini, hedeflerinin daha yüksek olduğunu vurguladı. 

“TÜRK FUTBOLU SADECE FATİH TERİM DEĞİLDİR”

“Türkiye neden başarılı bir Avrupa Şampiyonası oynayacak?” sorusu karşısında Terim, “Türk futbolunu iyi tanımak lazım. Oyuncuları anlamak ve onlara gerekli disiplinle yaklaşmak gerekiyor. Bunun için duygu ve uygun bir sistem gerekli. Bu konuda uzmanlardan oluşan bir ekibim var. ‘Türk futbolu sadece Fatih Terim’dir’ demek çok kolaycılık olur.” ifadelerini kullandı.

“ARDA’NIN BAŞARILARINI TARTIŞMAYA GEREK YOK”

Elemelere istenildiği gibi başlanamamasına karşın, inançlarını hiç kaybetmediklerini anlatan Terim, Arda Turan’ın takımdaki rolüyle ilgili olarak, “Arda bizim için bir yıldız. Onun başarılarını tartışmak gerekmiyor. Ancak tek yıldızımız olduğunu söylersek doğru olmaz. Başka güçlü oyuncular da var. Takımdaki yetenekler, gelecek yıllarda kendilerini ispatlayacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

“BUNDESLİGA BİZİM SERVETİMİZ”

Almanya Ligi’nde (Bundesliga) oynayan gurbetçi futbolcuların kendileri için önemine değinen Fatih Terim, “Bundesliga bizim servetimiz. Bundesliga’nın bizim ligimizden farklı bir kültürü var. Genç oyuncuların gelişimi mükemmel. Bu durum takımımızı çeşitlendiriyor. Maksimum fayda elde etmeye çalışıyoruz. Almanya Futbol Federasyonu ile de çalışıyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

“MİLLİ KADRODA SÜRPRİZ OLABİLİR”

“Elimde, ülke dışında oynayan oyuncuların listesi var. Sadece Almanya ’da değil Fransa, Hollanda, Danimarka, İsviçre veya Avusturya’da. Bir sürpriz olabilir.” açıklamasında bulunan Terim, “Her oyuncu bizim merceğimizde. Avrupa ’nın her yerinde, her oyuncu hakkında istatistiklerimiz var.” ifadesini kullandı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın