Mülakatta Sizde Soru Sorun!

0

Ülkemizde irili ufaklı binlerce şirketin işe alım mülakatlarında gözlemlenen bir durum var ki, iş arayan kişi işsiz kalma kaygısı, utangaçlık, minnet hissetme gibi durumlardan dolayı mülakatlarda kendini pasif etmiş bir hal sergiliyorlar.

Öncelikle unutulmamalıdır ki kariyer planlaması yaparken bu sadece karşı tarafın size üstünlük kurmasıyla gerçekleşmez. Ne yapacağınızı bilmeden, ilerlemek çok düşük bir şans faktörü dışında ihtimali olan bir seçenek değil. Bu nedenle mülakatlara giderken ilk olarak şirketin yapısını, misyonunu, işleyiş yapısını, raporlama sistemleri gibi değişik seçenekler hakkında araştırma yapın. Şirket profili hakkında bilgi sahibi olarak gittiğiniz zaman soracağınız sorular konusunda kendinize kolaylık sağlarsınız.

Soracağınız Üç Soruyu Belirleyin

Mülakat esnasında ilk olarak insan kaynakları size birtakım sorular soracaktır. Bu soruları cevapladıktan sonra sizin soracağınız soruların olup olmadığını sorarlar. Bu konuda şeffaf ve kariyer planınızı şekillendirecek sorular sormaya özen gösterin. Unutmayın işveren sizin sahibiniz değil. Sizi değil emeğinizi satın alıyorlar. Sizin verdiğiniz emek karşısında şirketler büyüyor ve daha kazançlı hale geliyorlar. Bunun farkında olarak yıllarca verilmiş emeğinizi es geçmeyin.

Soracağınız sorulardan üç tanesine örnek vermek gerekirse, ilk olarak çalışma sürecinin nasıl olduğunu sorun. Ardından çalışacağınız süre içerisinde karar verme süreçlerinin nasıl işlediğini sorun. Son olarak maaşınızı ve maaşınız için yapılacak düzenleme sürelerini sorun. Bu sorunun yanında izin ve tatil günleriniz konusunda nasıl bir yapılarını olduğunu kesinlikle sorun. Gerçekten acil bir işiniz olduğu zaman sizi tazminat ve işten çıkartılma ile tehdit ederek izinden mahrum bırakacak birçok şirket ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.