Biz Sizi Daha Sonra Ararız Deme Sorunsalı

0

Birçok şirket iş alımlarının sonucunda olumsuz olarak dönüş yapacağı kişilere biz sizi daha sonra ararız diyerek nazikçe iş görüşmesini sonlandırmaktadır. Genellikle ilk izlenim ve mülakat esnasında vereceğiniz cevaplar karşısında şekillenen bu iş görüşmelerinde yapacağınız birkaç küçük dokunuş ile beraber bu can sıkıcı problemden kurtularak kariyer planlaması konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Özellikle banka mülakatları esnasında sıkça yaşanan bu problemi çözmek için aşağıda yapılması gereken birkaç küçük maddeyi sıraladık.

Samimi Bir Gülümseme İyi İzlenim Bırakır

İş görüşmesine giderken, içeri girdiğiniz ilk an samimi ve sıcak bir gülümseme karşınızda bulunan kişiye hem güven hem de samimi bir ortam hissiyatı verir. Böylece ilk izlenim konusunda avantaj puanını kapmış olursunuz.

Tokalaşmanız Sağ El ile Olsun, Güven Versin!

Odaya gülümser bir şekilde giriş yaptıktan sonra kendinizden emin ve standart adımlarla insan kaynakları heyetine yaklaşarak sağ el ile tokalaşın. Tokalaşmanız esnasında eliniz dik, parmaklarınız bitişik olsun. Orta sıklıkta sıkarak gülümsemenizi bir kademe arttırabilirsiniz. Sonrasında size gösterilen yere oturun.

Fazla Laf Yalansız Olmaz Demişler

İş görüşmesinde konuşurken laflarınızı fazla uzatmamaya çalışın. Unutmayın ki sizin gibi başka birileri ile de mülakat yapan insan kaynakları birimi genellikle aynı cevapları duyuyorlar. Gerçekten farklı bir cevabınız yoksa anlatacağınız çoğu şey heyet için standartlar bütünüdür. Ayrıca lafı fazla uzatmanız hem doğruluk oranını düşürürken hem de heyecan yapmanıza neden olur.

Göz Temasından Kaçınmayın

İnsan kaynakları birimi ile mülakat yaparken görüşme esnasında gözlerinizi kaçırmanız sizin için olumsuz bir izlenim yaratacaktır. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu sorgulanıp, işe gerçekten sıcak bakıp bakmadığınız ya da iş hakkında bilginiz sorgulanacaktır. Bu nedenle konuşurken veya dinlerken göz temasından kesinlikle kaçınmayın. Kaçındığınız her an sizin için olumsuz olacaktır. Bu maddeleri düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman görüşmenin kişinin bilinçaltında farkında olmayacağı şekilde olumlu etki bıraktığı ve biz sizi daha sonra ararız demelerinden büyük oranda kurtardığını unutmayın.