Ana SayfaGündemOtomotivde ÖTV İadesi Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Otomotivde ÖTV İadesi Resmi Gazete’de Yayımlandı!
O

-

Otomotiv sektöründe faaliyette olan firmalar üretimde kullanılan cihazların ÖTV iadesi için başvuruda bulunabilecekler.

Otomotiv Üretimde ÖTV İadesi

Otomotiv üretiminde faaliyet gösteren firmalar üretim sırasında kullandıkları hoparlör, radyo ve monitör gibi aletlerin ÖTV olarak bilinen Özel Tüketim Vergisi iadesi ile ilgili üretim tarihinden başlamak üzere 1 yıl içinde başvuruda bulunabilecekler. Bununla ilgili Maliye Bakanlığı tarafından Özel Tüketim Vergisi Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle otomotiv sektöründeki imalatçı firmalara araçları üretirken kullanmış oldukları radyo, hoparlör, navigasyon, monitör gibi aletler için yapılan ÖTV ödemesinde üretim yapan araç bayilerinin sattıkları araçların şimdi taşıtın bütün bedeli üzerinden bayilerin ÖTV ödeme zorunlulukları bulunuyordu.

İmalatçılara ÖTV Talebi Yolu Açıldı

Yayımlanan tebliğde imalat yapanlara bahsi geçen ÖTV girdilerinin iadesine gidilecek. Buna göre üretim yapanlar üreticiler satın aldıklarını yine ÖTV’li şekilde satın alacaklar ve imalat aşaması tamamlandıktan sonra iadesini de talep edecekler. ÖTV iadesinin aracın üretiminde kullanılan vergilendirme dönemini takip eden dönemden itibaren en geç 1 yıl içinde istenmesi gerekiyor.

5 Bin Liraya Kadar Vergi İnceleme Raporu Aranmayacak

ÖTV iadesine konu olan malların bahsi geçen araçların imalatında kullanıldığının vergi inceleme raporu ya da yeminli mali müşaviri düzenlediği raporla tespit edilmesi ve teşvik edilmesi zorunlu duruma gelecek. 5 bin liradan çok olmayan ÖTV iadesi taleplerinde vergi inceleme raporu, teminat ve yeminli mali müşavir raporu aranmayacak ve vergi daireleri tarafından yapılacak olan kontrollere göre sonuca bağlanacak. İmalat yapmayan ancak motorlu araç ticareti ile uğraşan araç bayileri taşıta ekledikleri ürünler için ÖTV talep edemeyecekler.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol