KGF Kredileri Kullanıma Açıldı! Şirketlere 35 Milyar Liralık Kaynak!

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Garanti Fonu kapsamındaki yeni kefalet paketi şirketlerin kullanımına açıldı.

Kredi Garanti Fonu İkinci Etap Kredileri Kullanıma Açıldı

Kısa adı KGF olan Kredi Garanti Fonu kapsamında bulunan yeni kefalet paketi kullanıma açıldı. KGF kapsamında şirketlere 35 milyar liralık kefaletli kredi kullandırılacak. Kredi Garanti Fonu ile sağlanan ilk etapta kullandırılan kefaletli kredilerin geri dönüşünden toplanan tutarlarla ikinci KGF kefaletli krediler hayata geçirildi. KGF’nin ikinci etap kredilerinde sektör ayrımı yapılmaksızın şirketlere destek sağlanacak.

KGF Kredilerinde Sektör Ayrımı Yapılmayacak

Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan protokole göre uygulamanın ikinci etabında şirketlere kullandırılacak kredinin toplam tutarının 35 milyar olduğu bildirildi. 35 milyarlık kredinin, Kredi Garanti Fonu’nun ilk etabında kullandırılan kredilerin şirketler tarafından yapılan geri ödemelerinden sağlandığı belirtildi. Kredi geri dönüşlerinden sağlanan KGF ikinci etap kefaletli kredileri kullanacak şirketler arasında sektör ayrımı yapılmayacağı da bildirildi.

Kredilerdeki Kefalet Oranları Artırıldı

Daha önce Kredi Garanti Fonu ve Hazine Müsteşarlığı arasında imzalanan protokol anlaşması gereğince KOBİ’lere kullandırılacak olan kredilerde kefalet oranı yüzde 80 olarak belirlenmişti. İkinci etap kredilerde ise kefalet oranı yüzde 85’e yükseltildi. KOBİ haricinde olan işletmelere sağlanan kredilerdeki kefalet oranı da ilk etapta yüzde 75 iken; ikinci etapta yüzde 80’e çıkartıldı.

İhracatçılara 5 Milyar Lira Kredi Kullandırılacak

İhracatçılara sağlanan ve kefalet oranı yüzde 100 olan destekler sürerken, Kredi Garanti Fonu ikinci etap kapsamında kullandırılacak olan 35 milyar liralık tutarın 5 milyar liralık kısmı de döviz kazandırıcı ve ihracat faaliyetlerinde bulunan şirketler için ayrıldı. Geriye kalan 30 milyar liralık bölüm de işletmelerin finansmanında kullanılacak. İşletmelere sağlanan bu krediler 1 yıl geri ödemesiz olarak 5 yıl vadede ve uygun faiz oranları ile kullanılacak. 2017 yılında 200 milyar lira tutarında kefaletli kredi kullandırıldı. 2018 yılında ek olarak kullandırılan KGF kredilerinin tutarı da 55 milyar lira olmuştu.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...