Maliye Bakanı Naci Ağbal Açıkladı! Hurda Araç Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

0
maliye-bakani-naci-agbal-acikladi-hurda-arac-tesvikinden-nasil-yaralanilir

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün yürürlüğe giren hurda araçlara ÖTV teşviki, işyeri satışlarındaki KDV indirimi ve yenilebilir enerji satışına getirilen vergi muafiyeti ile ilgili detayları açıkladı.

3 Önemli Değişiklik Resmi Gazete’de Yayımlandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak Bakanlar Kurulu’nun verdiği kararla hayata geçirilen teşviklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Çıkan kararname ile eski aracını hurdaya ayıran kişilere 10 bin lira üst limitli vergi teşviki verileceğini, ayrıca kendi evinin çatısında ya da cephesinde güneş panelleri ile enerji üreten ve enerjiyi satanlara vergi muafiyeti getirileceğini, işyerlerinin satışında KDV’nin yüzde 18 oranından yüzde 8 oranına düşürüldüğünü anlattı.

ÖTV Teşviki Sadece Otomobiller için Değil

Naci Ağbal, ÖTV indiriminin sadece otomobiller için geçerli olmadığını, minibüs, kamyon, kamyonet, panelvan, arazi taşıtı gibi araçlar için de geçerli olduğunu, 16 yaşından büyük araçlar için geçerli olan bu indirimden aracını hurdaya ayıran, ihraç eden ve yeni araç alan kişilerin yararlanacağını, hurda araçların teslim edilmesi gereken yerlerin ve kişilerin nereler ve kimler olduğu ile bunların sahip olması gereken niteliklerin de belirlenmiş olduğunu da söyledi.

10.000 Liraya Kadar ÖTV Teşviki

Yeni ÖTV düzenlemesine göre yeni alınacak olan otomobillerden ve diğer sınıf araçlardan vergisiz fiyatı en fazla 46.000 liraya kadar olanlara 10.000 lira, vergisiz fiyatı 46.000 – 80.000 lira arasında olanlara 8.000 lira, vergisiz fiyatı 80.000 lirayı aşanlara da 3.000 lira ÖTV indirimi sağlanacak. Naci Ağbal bu düzenlemeden nasıl faydalanılacağını da anlattı.

Hurda Araç Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

16 yaşından büyük olan bahsi geçen sınıflardaki aracı olanların ÖTV teşvikinden faydalanmak için öncelikle MKE olarak kısaltılan Makine ve Kimya Endüstrisi’nin Kurumu Hurda Müdürlükleri’ne, büyükşehir belediyelerine, il özel idarelerine ve özel sektör tarafından işletmesi yapılan Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezlerine teslim edilmesi gerektiğini söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, aracını hurdaya çıkartmak isteyen kişilerin araçlarını ihraç etmeleri halinde de ÖTV indiriminden faydalanacaklarını, araçların teslim edildikleri yerlerden kendilerine belge verileceğini, bu belge ile trafik tescil kuruluşlarına giderek aracın kayıttan ve tescilden düşmesini sağlayacaklarını, bu kuruluşlardan alacakları belgeler ile de otomotiv bayilerine giderek ÖTV indirimini talep edebileceklerini anlattı.