Bayram İkramiyesi Emekliyi Tatile Çıkaracak

0

Emekli vatandaşlar artık yılda iki defa bayram ikramiyesi alacak. Emekliler bayram ikramiyelerini nasıl değerlendirecek bilinmese de turizmciler emeklilerin bir kısmının tatile çıkacağını öngörüyor.

12 Milyon Emekli, Bayram İkramiyesi Alacak

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon kişi emekli vatandaş bulunuyor. Emeklilerin uzun zamandır beklediği bayram ikramiyesi kararı ise geçen hafta alındı. Karara göre emekli maaşı alan vatandaşlar bundan sonra dini bayramlar öncesinde bin lira bayram ikramiyesi alacak. Yılda iki defa verilecek ikramiye emekliye destek olacak.

Bazı vatandaşlar alacakları bayram ikramiyelerini borçlarını kapatmak için kullanacak, bazıları ise diğer ihtiyaçlarını karşılamak için harcayacak. Öte yandan turizmcilerse emeklilerin bir kısmının alacakları bayram ikramiyesiyle tatil yapacağını düşünüyor.

100 Kişiden 1’i Tatile Çıkacak

Sektörde faaliyet gösteren işletmelere göre bayram ikramiyesi alçak 12 milyon emekli vatandaşın en az yüzde biri, bu parayı tatil için harcayacak. Bu kapsamda sektörde hareketlenmenin başladığı ifade eden turizmciler otel, hotel ve motel telefonlarının çalmaya başladığını belitti. Vatandaşların ege kıyısındaki turizm işletmelerine ilgisinin yüksek olması beklenirken, emeklilerin ir kısmı tatil planlarını yaptı bile.

Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin genel sekreterliğini yapmakta olan Bedirhan Bayka, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Emekliye verilecek bayram ikramiyesinin 12 milyonu yakından ilgilendirdiğini belirten Bayka, “Her bir 100 emekliden 1 tanesi bayram ikramiyesini tatil için kullansa, sektör en az 120 bin kişilik artı kazanacak” dedi.

Otel ve Fiyat Araştırmaları Başladı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin başkanı ise işletmelerin telefonlarının çalmaya başladığını dile getirerek, rezervasyonların başladığını aktardı. Emekli vatandaşların araştırmaya devam ettiğini belirtti ve “Tatile çıkmayı düşünen emekliler otel ve fiyat araştırması içinde. Bu kapsamda bayram öncesinde emeklilerin tatil rezervasyonlarını tamamlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.