Dünyada Üretilen 100 Kilogram Balın, 1 Kilosu Ordu’dan!

0

Küresel bal pazarının geleceğini ve bugününü değerlendiren Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü, 2022 yılına kadar pazarın 2 milyon 500 bin tona yaklaşacağını ifade etti.

Pazar 2022’de 2,4 Milyon Tona Ulaşacak

Bal pazarı gerek Türkiye’de gerek küresel platformda genişlemeye devam ediyor. Artan tüketim üretiminde yükselmesini beraberinde getiriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü, küresel bal pazarının 2022’ye kadar 2 milyon 400 bin tonu bulacağını ifade etti.

Feyzullah Konak, “20 Mayıs Dünya Arı Günü” münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’deki bal üretimi ve bal kalitesi hakkında bilgiler aktardı. Ülkemizde üretilen balın kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, kalitenin yüksek olmasında Türkiye’nin bitki örtüsünün çeşitli ve hava şartlarının uygun olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda Türkiye’nin arıcılık sektöründe şanslı bir ülke olduğunun altını çizdi.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmaların detaylarını paylaşan Konak, tüketicilerin arı ürünleriyle ilgili bilgisinin az olduğuna işaret etti. Araştırma ile tüketicilerin yüzde 32,3’lük kısmının propolisi bilmediğini belirlediklerini aktardı. Arı sütünü bilmeyenlerin ise yüzde 16,8 olarak belirlendiğini, polenle ilgili bilgi sahibi olmayanların yüzdesinin yüzde 13,5 olduğunu aktardı. Öte yandan arı zehri hakkında bilgi sahibi olmayan tüketicilerin yüzde 49,2 olduğunun altını çizdi. Arıcılık ürünlerinin küresel pazarınınsa yıl bazında yüzde 9 büyüdüğünü dile getirdi.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü, dünyada bal üreten ülke sayısının 143 olduğunu, bu ülkelerin üretiminin bir milyon 510 bin 568 ton olduğunu ifade ederek; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan incelemeler neticesinde 2022’ye kadar pazar genişliğinin 2 milyon 400 bin tona ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Feyzullah Konak yazılı açıklamasında, “2014 baz alındığında ülkemizin bal üretimi 103 bin 525 ton. Küresel üretimin yüzde 6,85’lik kısmını Türkiye üretirken, Ordu ilimiz dünyada üretilen her bir yüz kiloluk balın bir kilosunu üretmedir” dedi.