Çaykur Sadece 87 Kilogram Beyaz Çay Alabildi!

Google Haberlere Abone Ol:

Çaykur yaş çay kampanyasında kilosu 4 bin lira olan beyaz çaydan 87 kilo aldı.

Çaykur 87 Kilo Beyaz Çay Alımı Yaptı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 5 yıldır üretimi devam eden ve kilogramı 4 bin liradan sayılan beyaz çaydan, Çaykur yaş çay kampanyasının ilk hasadında üreticilerden 87 kilogram satın alındı. Çaykur tarafından yapılan açıklamada 87 kilogramın az bir rakam olduğu, istenen miktarda alım yapılamadığı söylendi. Beyaz çayın bilinen faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlendirmesi ve vücudun direncini artırması olarak sayılıyor.

Üreticiler Beyaz Çay Hasadına Başladı

Dünya genelinde imparatorların içtiği çay olarak nitelenen beyaz çay, Türkiye’de de beyaz iksir olarak adlandırılıyor. Beyaz çayın üretimi 5 yıl önce Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Rize, Artvin ve Giresun şehirlerinde yapılıyor. Çaykur tarafından hayata geçirilen uygulama ile Tomurcuk adıyla bilinen çayın filizlerini üreticiler elleriyle toplamaya başladılar. Beyaz çayın kilogramı üreticilerden 500 liraya alınıyor. Beyaz çayın üretiminin artması ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Tarlalara giren üreticiler olgunlaşan tomurcuk filizlerini toplamaya başladılar. 2017 yılının başından sonuna kadar 834 kilo beyaz çayın hasadı yapılmıştı.

Üreticiden 133 Bin Ton Çay Alındı

2018 yılında yaş çay hasadı ile ilgili başlatılan ilk hasatta Çaykur üreticilerden toplam olarak 87 kilogram beyaz çay alındı. Çaykur’a az miktarda ürün veriliyor olması beyaz çayın yararlarından dolayı üreticiler tarafından kendileri için saklanması olduğu belirtildi. Çaykur Genel Müdür Vekili Ziya Alim, bu konu hakkında bir açıklama yaparak yaş çay kampanyasının ilk hasat döneminin devam ettiğini, şu ana kadar çay üreticilerinden 133 bin ton civarında yaş çay satın aldıklarını, ayrıca beyaz çay alımı da yaptıklarını ve üreticilerden alınan beyaz çay miktarının sadece 87 kilogram olduğunu bildirdi.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...