Ana Sayfa Ekonomi Dünya Bankası Türkiye’ye 600 Milyon Dolarlık Krediye Onay Verdi!

Dünya Bankası Türkiye’ye 600 Milyon Dolarlık Krediye Onay Verdi!

-

Dünya Bankası tarafından yedi yıl geri ödemesiz,2.25 yıl vadeli600 milyon dolarlık kredi onaylandı.

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 7 Yıl Geri Ödemesiz Kredi

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından, Tuz Gölü Yer altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin genişletilmesi ile ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere ilk yedi yılı geri ödemesiz, 22.5 yıl vadeye sahip 600 milyon dolarlık krediye onat verildi. Dünya Bankası tarafından Türkiye’nin kullanımına verilecek olan kredinin onayı ile ilgili bir açıklama yapıldı.

Daha Önce de İki Ayrı Kredi Sağlanmıştı

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre bahsi geçen Tuz Gölü Yer altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi kapsamında bulunan ve Türkiye’nin doğalgazda arz güvenliğinin artırılması için kullanılacak olan krediye onay verildiği, 2005 yılının kasım ayında 325 milyon dolarlık, 2014 yılının temmuz ayında da 400 milyon dolarlık kredinin de onayının verilerek kullandırıldığı belirtildi.

Tesisin Başlangıç Kapasitesi 1 Milyar Metreküp

Tuz Gölü Yer altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi kapsamındaki tesisin başlangıçta hayata geçecek olan kapasitenin 1 milyar metreküp olduğu da belirtildi. Dünya Bankası’nın açıklamasında ayrıca Tuz Gölü Yer altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi ile devlet tarafından yaptırılan depolama tesisinin büyüklüğü ve yine aynı yerde inşa edilecek olan yatırım ile beş katına yükseltileceği, bu çalışmaların bu krediler Dünya Bankası tarafından destekleneceği de bildirildi.

BOTAŞ Açıklama Yaptı

BOTAŞ tarafından da bir açıklama yapılarak Tuz Gölü Yer altı Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi kapsamında bulunan tesisin toplam kapasitesinin mevcut olan 4 milyar metreküpten daha da artırılacağı, proje için kredi haricindeki ikinci bileşenin İnşaat Kontrolörlüğü İzleme, üçüncü bileşenin de ÇSED olarak kısaltılan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi ve YSED olarak kısaltılan Yeniden Yerleşim Eylem Planlarının İzlenmesi olduğu bildirildi.

 

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,402TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler