Fındık İhracatı Rekor Tazeleyecek

0

Fındık hasadının başlamasına artık az bir zaman kaldı. Yıllık ürün tahminleri ise şimdiden gelmeye başladı. Tahminlere göre yeni sezon fındık rekoltesi bu sezon 650 bin tonu görebilir.

Fındık İhracatçıları Umudunu Yeni Sezona Bağladı

Fındık üreticileri ve ihracatçıları yeni sezon rekoltesinden umutlu! Küresel fındık üretiminin en önemli oyuncusu olan Türkiye, bu sezon fındık ihracatında rekor artış kaydedecek ve dünyanın dört bir yerine fındık ihraç edecek.

Ferrero’nun Tahmini 640 Bin Ton Fındık!

Dünya fındık piyasasının en prestijli etkinliklerinden olan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi bu sene İspanya’da gerçekleşti. Ferrero kongrede, küresel piyasanın üretim liderinin Türkiye olacağını açıkladı. Bu kapsamda Türkiye’nin fındık rekoltesinin 640 bin ton olacağını tahmin etti. Fındık üretiminde lider ülkeler arasında listenin ikinci sırasının sahibi ise İtalya oldu. Ferrero İtalya’nın 115 bin tonluk üretim yapacağını ifade etti.

Ordu ilinde fındık komisyonculuğu yapmakta olan bir tüccarın öngörülerine göre fındık bu sezon 12 liranın üzerinde satılacak.Osman Çakmak adlı fındık tüccarına göre, dünya fındık tercihini Türkiye’den yana kullanacak ve durum ihracat rakamlarını olumlu etkileyecek. Öte yandan fındık üreticileri de yeni sezondan hem rekolte hem de fiyat açısından umutlu olduklarını ifade etti.

Konuyla ilgili bir açıklamada İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği başkanından geldi. Birlik başkanı Ali Haydar Gören yeni sezonda fındık rekoltesinin yüksek olacağını belirterek, stoklarla birlikte rekor seviyenin yakalanacağını dile getirdi. Rekoltenin 1 milyon 238 bin 500 tonu bulmasını beklediklerini aktararak, ihracatı artırmak için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.