Anasayfa Ekonomi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den Dolar Kuru Açıklaması!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den Dolar Kuru Açıklaması!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından atılan faiz artırımı adımını desteklediğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Denizli’deydi

Dün akşam Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin iftar organizasyonuna katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci gazetecilerin Merkez Bankası tarafından aynı saatlerde alınan faiz artırımı kararı ile ilgili sorulara cevap verdi.

Merkez Bankası’nın Kararını Destekliyorum

Nihat Zeybekci, Türkiye’ye karşı kur spekülasyonlarının ve operasyonların yürütülüyor olmasının kabul edilemez olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından atılan adımı desteklediğini, Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artışı açıklamasının ardından dolar kurunun oldukça gerilediğini, kanunlar ile bakanlıklara ve kurumlara yetkiler verildiğini, yani tüm kurumların görevlerinin kanunlarla belirlenmiş olduğunu, hiçbir kurumun bir diğerine yükleyici hareketlerde bulunmayacaklarını, eğer bunu yaparlarsa sonuçlarına da katlanacaklarını, bugün yaşananların tam olarak bu olduğunu söyledi.

Türkiye Ekonomik Büyümede 2017’yi Tekrar Ediyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’deki makroekonomik göstergelerde olumlu tabloların olduğunu, ihracatta ve büyüme oranlarında rekorlar kırıldığını, işsizlik rakamlarının düştüğünü, sanayi üretim endeksi verilerinin de bu paralelde devam ettiğini, turist sayısının yüzde 30 oranında artış tahmin edildiğini, turizm sektöründe de yüzde 35 civarında bir ilerleme beklendiğini, ülkenin ekonomik büyümesinde 2017 yılının tekrar edildiğini de söyledi.

Türkiye ile İlgili Operasyonları Kabul Edemeyiz

Bakan Zeybekci, hal böyle olunca Türkiye ile ilgili çeşitli kur spekülasyonlarının yapılmasını, operasyonlar yürütülmesini kabul edemediğini, her ne olursa olsun eldeki enstrümanların sağlıklı bir şekilde kullanılması gerektiğini, Türk reel sektörünün alın terinin, emeğinin, genel olarak Türkiye’nin sergilediği performansın heba edilmesine yönelik bu gibi adımlar atılmaması gerektiğini, atılması halinde ilgili kurumların gereken adımları doğru zamanda bundan sonra da atacağını,  Türkiye Merkez Bankası tarafından döviz kurları ile ilgili atılan adımı desteklediklerini de ifade etti.

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,776BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,043TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler