Ana SayfaEkonomiEkonomi Bakanlığı 13.5 Milyon Ürünün İthalatını Durdurdu!

Ekonomi Bakanlığı 13.5 Milyon Ürünün İthalatını Durdurdu!

-

Ekonomi Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ithal ürünlerin Türkiye’ye girmeden önce test edilmesi ile ilgili uygulama kapsamında 13.5 milyon ürünün ithalatı durduruldu.

470 Milyon Ürün Laboratuvarlarda Test Edildi

2017 yılında Ekonomi Bakanlığı’nın hayata geçirdiği güvensiz olduğundan şüphe edilen ürünlerin yurda girmeden önce laboratuarlarda test edilmesi uygulaması kapsamında geçtiğimiz yıldan bugüne kadar 470 milyondan fazla ürünün testleri yapıldı. Bu ürünlerden 13.5 milyon adedinin Türkiye girmesine izin verilmeyerek ithalatı durduruldu.

Ürünlerin İncelenmesine Devam Ediliyor

Ekonomi Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre yürütülen sıkı ithalat denetim politikası kapsamında ürünler ile ilgili güvenlik denetimler tam gaz devam ediyor. Yapılan çalışmalar dahilinde tüketicilere doğrudan satışı gerçekleştirilen içlerinde oyuncak, küçük ev aletleri, ampul, cep telefonu gibi ürünlerin de bulunduğu ürünlerin incelemesi titizlikle devam ediyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Talimat Vermişti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin verdiği talimatla 2017 yılından bu yana gümrüklerden Türkiye’ye sokularak ithal edilmesi planlanan, ancak güvenliğinden şüphe edilen ürünlerin laboratuvarlarda incelenmesi uygulaması devam ediyor. Uygulamanın başlatıldığı 2017 yılının temmuz ayından şu ana kadar toplam olarak 470 milyon adet ürün incelendi. Bu ürünlerden 13.5 milyon adedinin gerekli standartlara uygun olmadığı tespit edilerek Türkiye’ye girmesi engellendi ve ithalatı durduruldu.

İşte İthalatına İzin Verilmeyen Ürünler

Ekonomi Bakanlığı tarafından temmuz 20178’den bu yana yürütülen uygulama kapsamında Türkiye’ye ithalat yoluyla sokulmak isteneni fakat güvenli olup olmadığı bilinmeyen ürünler özel laboratuvarlarda incelemeye alınıyor. Ürünlerin ithalat için gerekli standartlarına uygun olmaması halinde yurda girişine izin verilmiyor. Şu ana kadar Türkiye’ye girişi engellenen güvensiz olarak tespit edilen 4.8 milyon adet oyuncak, 2.2 milyon adet led ampul, 2.2 milyon adet iş eldiveni, 20 bin adet elektrikli küçük ev aleti, 20 bin adet cep telefonu olduğu öğrenildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler