Ana SayfaEkonomiVergi Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırma Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Vergi Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırma Resmi Gazete’de Yayımlandı!

-

Maliye Bakanlığı’na ve diğer kamu idarelerine olan borçların yapılandırma başvuruları 31 Temmuz 201 tarihine kadar devam edecek.

Yapılandırmalarda Son Başvuru Tarihi 31 Temmuz

Maliye Bakanlığı, belediyeler gibi kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlara yapılandırma hakkı tanıyan kanun kapsamında yararlanılacak olan yapılandırma başvuruları 31 Temmuz 2918’de sona erecek. Borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen kişilerin bu tarihe kadar ilgili kurumlara başvuru yapılandırma başvurusu yapması gerekiyor. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili 7143 sayılı kanunun genel tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kamu Dairelerine Olan Borçlar Yapılandırılıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili tebliğe göre Bakanlığa bağlı olan ve kamu borçlarının tahsiline yetkisi olan kamu daireleri tarafından takip edilen alacaklara, belediyelere ve il özel idarelerinin alacakları, kısa adı YİKOB olan Yatırım ve İzleme Koordinasyon Başkanlıkları’na ait olan alacaklar yapılandırılabiliyor. İlgili tebliğde ayrıca vergi artırımı, matrah, işletme kayıtları ile ilgili de yeni düzenlemeler yapıldı. Kanun kapsamına 31 Mart 2018 tarihinden önceki vergi borçları, bu borçlara bağlı cezalar, gecikmeden doğan faizleri ve zamları da alınacak. 31 Mart tarihinden önce kesilmiş olan idari para cezaları da bu kapsamda olacak.

Daha Önce Açılmış Davalar Geri Çekilecek

Maliye Bakanlığı’na ve diğer kamu idarelerine olan 31 Mart’tan önceki borçların yeniden yapılandırma başvuruları borçlu olunan idarelere başvurmak suretiyle yapılacak. Ayrıca vergi dairelerinin yanı sıra spota yoluyla, E – Devlet üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sites olan gib.gov.tr adresinden de yapılabilecek. Yeniden yapılandırma için başvuru yapan kişilerin daha önceki dönemlerde açtıkları tahsilat ve takip davalarını geri çekmeleri gerekecek.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler