Kenya’da Petrol Heyecanı! İlk Kez İhraç Edecek

0

Ham petrol ihracatı için düğmeye basan Kenya, tarihinde bir ilk yaşayacak. Ülke yönetimi ilk sevkiyat için tören düzenledi.

Kenya Ham Petrol İhracatı İçin Düğmeye Bastı

Kenya devlet başkanının katılımıyla ilk petrol ihracını yapan Kenya, tarihinde bir ilke imza attı. Doğu Afrika ülkeleri arasında yer alan Kenya’nın günlük ihracatının iki bin ile dört bin varil arasında değişeceği ifade edildi.

Ülkedeki ham petrol ihracatı vatandaşların ve ülke yönetiminin heyecanlanmasına neden oldu. İhracat tören başlayan Kenya, ilk etapta sevkiyatı tankerlerle yapacak. Törende konuşan devlet başkanı Uhuru Kenyatta, petrol ihraç etmekten duydukları mutluluğa değindi. Petrolün dış satımının ülke için önemli olduğuna değinerek, “Bugün büyük ve önemli bir gün. Ham petrol ihracatına an itibariyle başladık. Bu Kenya için ilk adım olacak. Uzun vadede petrol ihracımız artacak, dış satım ülkemiz ekonomisine destek verecek” dedi. Petrol ihracatının artması adına bir dizi düzenleme yapacaklarının sinyallerini vererek, “İlerleyen dönemlerde petrol sektörünün önünü açacak düzenlemeler yapacağız. Sektörün gelişmesi ve ilerleme kaydetmesi adına çalışmalarımızı hızlandıracağız. Ham petrol üretiminin ve ihracının ülkemiz ekonomisine katkısı yüksek olacak. Bunun yanında dış satım diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerimizi güçlendirecek. Kenya ekonomisi petrol ihracatı ile güç kazanacak, büyüme fırsatı yakalayacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan ülke gün bazında 2 ile 4 bin varil arasında ham petrol üretimi yapmayı planlıyor. Üretilen petroller ilk etapta kara yolu bağlantısıyla ihracat yolculuğuna çıkacak. Sonrasında ise boru hatları üretilecek ve sevkiyat bu yolla gerçekleşecek.

Kenya petrolünün dış satımı Çin ve Hindistan üzerinde yoğunlaşacak. Petrol boru hattının tamamlanması sonrasında ihracatın hızı artacak ve günlük 100 bin varillik ihracatın yapılmasına imkan verecek. Bu kapsamda inşa edilecek petrol boru hattı 890 KM olarak planlanıyor. Hattın maliyeti ise 2 milyar dolar olarak öngörülüyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın