Ana Sayfa Ekonomi Açıklama Yapıldı! Bedelli Askerlik Seçim Sonrası Değerlendirilecek!

Açıklama Yapıldı! Bedelli Askerlik Seçim Sonrası Değerlendirilecek!

-

Başbakan Binali Yıldırım bedelli askerlik konusunun 24 Haziran seçimlerinden sonra değerlendirmeye alınacağını açıkladı.

Silah Altına Alınacak 5.5 milyon Kişi Var

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada hükümetin gündeminde af konusunun olmadığını, ancak bedelli askerlik konusunun 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimlerden sonra değerlendirmeye alınacağını, askerlik için birikmiş olan 5.5 milyon kişi olduğunu, bunların hepsinin silah altına alınmasının 16 yıl süreceğini, bedelli askerliğin şu anda gündemlerinde olmadığını, bu konu hakkında bazı hassasiyetler bulunduğunu, bunun da bir şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Rakamlarla Bedelli Askerlik Açıklaması

Başbakan Yıldırım geçtiğimiz akşam İstanbul – Çengelköy’de bulunan Vahdettin Köşkü’nde medya kuruluşlarının, televizyonların ve gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile iftar programında buluştu. Binali Yıldırım, iftar yemeğinde soruları da cevapladı. Yıldırım gündemlerinde af olmadığını söyleyerek, bir diğer merak edilen ve beklentilerin olduğu konunun da bedelli askerlik olduğunu, şu an itibariyle yoklamaya tabi olan ve askerlik çağı gelen kişi sayısının 585.210 olduğunu, yoklama kaçağı olanların sayısının 570.000 olduğunu, bakaya olanların sayısının 56.947 olduğunu, firarda olan kişi sayısının da 5.772 olduğunu, öğrencilik hali dışında askerliğini tecil ettirmiş olan 2.930,279 kişi olduğunu, ayrıca bir de öğrenci olduğu için askerliğini erteleyenler olduğunu, bunların sayısının da 1.885,438 olduğunu, şu an itibariyle silah altında olan erlerin sayısının 360.869 kişi, 2019 yılında silah altına 345.933 kişinin daha alınacağını açıkladı.

Askerlik Konusu Bir Şekilde Çözülecek

Toplam olarak 5.448,858 kişinin bir şekilde askerlikle alakası olduğunu, 2019 yılında askere alınacak kişi sayısının belli olduğunu, askerlik sorununun önümüzdeki dönemlerde de karşımıza çıkacağını, dolayısıyla çözülmesi gerektiğini, esas olanın savunmanın gücünde zafiyetlerin ortaya çıkmaması olduğunu, şu anda bedelli askerlik konusunun gündemlerinde olmadığını, ancak bir şekilde çözülmesi gerektiğini de belirtti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler