Ana SayfaEkonomi40 Şirketin Hisseleri Aynı Yatırım Fonunda Toplanacak!

40 Şirketin Hisseleri Aynı Yatırım Fonunda Toplanacak!

-

Toplam 40 şirketin hisselerinin yer alacağı yatırım fonu dünya genelinde gittikçe artan elektrik otomobil üretiminin kazancına ortak olacak.

Dünyadaki Otomobillerin Yüzde 60’ı Elektrikli Olacak

Şili’de bulunan madenden, Çin’de bulunan lityum pil üreten şirketin yanı sıra Türkiye’de üretilecek Babayiğit adındaki elektrikli otomobilin üretim sürecinin de bütününü de kapsayan fonda 40 farklı şirketin hisseleri yer alacak. Bu fon sayesinde yatırımcılar gittikçe artan elektrikli otomobil üretiminin elde edeceği kazanca da ortak olacak. 2040 yılına dünya genelindeki araçların yüzde 60’lık kısmının elektrikli olacağı tahmin ediliyor.

16 Ülkede İçten Yanmalı Araçlar Yasaklandı

Dünya genelinde pek çok ülkede pek çok şehirde ülkeye benzinli ve motorinle çalışan araçların girişini yasaklamış halde. Toplam olarak dünya genelinde 16 ülke; ülkelerinde farklı ülkelerden içten yanmalı motorlu otomobillerin girişinin yasaklandığı tarihleri belirlemiş durumdalar. Yaşanan bu gelişmelerden sonra elektrik üretim firmaları maliyetlerini düşürme yoluna giderken diğer yandan da elektrikli otomobil üretimini geliştirmek adına yatırımlar yapmaya devam ediyorlar.

Yatırımcılar Bir Araya Getirilecek

Yatırımcılar henüz bu süreçlere dahil olmadılar. İş Portföy tarafından otomotiv sanayi sektörü ile ilgilenen yatırımcıları aynı platformda birleştirmek üzere Elektrikli Araçlar Karma Yatırım Fonu’nu çıkartacak. Fon kapsamında elektrikli otomobil üretimi yapmak üzere gereken malzemeleri üreten şirketler yer alacak. Bu şirketler arasında elektrikli araç için gerekli pili üreten Şili’de bulunan maden şirketi, Avustralya ve Çin’de bulunan lityum pil şirketleri ile elektrikli araç üretimi yapan şirketlerin hisseleri bulunacak.

Türk Şirketlerine de Yatırım Yapılacak

Babayiğit adın verilen Türkiye’nin elektrikli otomobilini üretimine katkı sağlayacak olan şirketler olan Vestel – Zorlu – Turkcell – Karsan – ASELSAN’ın da hisselerine de yatırım yapılacak. Yapılan açıklamada dünya genelindeki elektrikli araç üretimi için gereken malzemelerden almak isteyen şirketlerin de bu fondan yararlanabileceği, pil üretimi yapan şirketlerin yer aldığı da belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler