Köy Öğretmeni Olmak Fedakarlık Gerektiriyor

Google Haberlere Abone Ol:

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Mollafadıl Köyü İlkokulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Alev Turgut, kendi imkanlarıyla yürüttüğü proje ve kampanyalarla köy çocuklarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. 24 yıldan beri hiçbir bayan öğretmenin gelmediği köyde görev yapan Alev Sungur, defalarca ilçe merkezine görevlendirmesi yapılmak istendiği halde köy okulunda çalışmayı tercih etti. Köy çocuklarına umut olan Alev öğretmen, “Çocuklar Kitap Okusun” kampanyasıyla sosyal medya üzerinden topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz’da 16 köy okuluna kütüphane kurdu. Alev Sungur, “Çocuklar Üşümesin” kampanyasıyla da Adilcevaz’da 12 köy okulu, Hizan’da ise 5 köy okulundan toplam 700 öğrencinin kışlık mont, bot, atkı, bere ve çorap ihtiyaçlarının giderilmesini sağladı.

Alev öğretmen, “Vatanımızı Tanıyalım” projesiyle hayatında hiç uçak görmeyen bütün öğrencilerini 23 üNisan’da uçağa bindirerek İstanbul gezisine götürdü. İlçe dışına dahi çıkamayan öğrenciler, gezi sayesinde ilk kez müze ve saray gördüler, Boğaz’da tekne turuna çıkıp, ilk kez lunaparkta eğlendiler. Öğrencileri için birçok proje ve kampanyaya imza atan Alev öğretmen, “Okul Bizim Yuvamız” çalışmasıyla 53 yıllık sobalı okula kalorifer sistemi getirdi, okulun iç ve dış cephe boyasını yaptırdı ve okula bin 500 kitaplı bir kütüphane kurdu.

MÜDÜR ODASINI HOBİ ODASI YAPTI
Okula laminant parke döşeterek sınıfa halı serip okuma minderleri koyan Alev Sungur, çocuklarla beraber dış kapıda ayakkabılarını çıkararak içeriye giriyor. Müdür odasını iptal ettirerek çocukların satranç oynayabileceği, film izleyebileceği bir hobi odası açan Alev öğretmen, sınıfa bireysel sınıf dolabı koyup, daha önce kömürlük olan odayı da mutfağa dönüştürdü.
Alev öğretmen, “Köy Okulları Kardeştir” projesiyle Sivas, Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır’da bulunan 5 köy okuluna kırtasiye malzemesi ve hikaye kitabı desteğinde bulundu. Yürüttüğü proje ve kampanyalarla idealist bir öğretmen olduğunu gösteren Alev öğretmen, 8 Mart 2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çekmiş olduğu “Hayat Veren Kadınlar” isimli kısa filmde yer aldı.

24 YIL SONRA GELEN İLK BAYAN ÖĞRETMEN
Gayretli çalışmaları sonucu gerek alt yapı, gerekse öğrencilerin akademik başarısı itibarıyla okulun seviyesini artıran Alev öğretmen, çalışmalarını eğlence haline getirerek projelerine devam ediyor. Hala yapılacak işleri olduğunu ifade eden Alev Sungur, “Mesleğe başladığım ilk gün aklıma koymuştum, her zaman önceliğim okulum ve öğrencilerim olacak diye. Tayinimin çıktığı Mollafadıl köyü ilçeye 50 km uzaklıkta ve 24 yıldır hiç bayan öğretmenin kalmadığı bir köy. 3 günlük öğretmendim, bana da ilçe merkezinde bir okula görevlendirme verildi ama kabul etmedim. Yaptığım her şeyi severek yapıyorum, sadece kendi köyüme değil, elimden geldiğince başka köylere de hizmet etmek benim öğretmenlik anlayışım” ifadelerini kullandı.

Köy öğretmeni olmanın hayatından fedakarlık etmek olduğunu vurgulayan Alev öğretmen, “Köy öğretmeni olmak birçok şeyi geri plana atıp çocukları ön plana çıkarmak, ilkokula başlayıp çocuklarımıza hayatın sadece köyden ibaret olmadığını, sabahları bir yandan sobayı yakıp, bir yandan okulu temizleyip, bir yandan da çocuklara şarkı öğretebilmektir” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIN GÖZLERİNDE MUTLULUK BAĞIMLILIK YAPIYOR”
Yorulmadan çalışmasıyla dikkat çeken Alev Sungur, “Çocukların gözlerindeki mutluluk bağımlılık yapıyor” dedi. Alev öğretmen, öğretmenlik hayatı boyunca köy çocuklarının daha iyi şartlarda okuması için bu kadar çalıştığını dile getirdi. Hayırseverlerin yardımlarıyla başarılı olan kampanyayı anlatan Sungur, “Öğrencilerim için ilk olarak okulun fiziksel şartlarında iyileştirme yaparak işe başladım. Okulun iç dış boyasını yaptık, sınıfa halı döşedik, duvarlarımızı eğitici materyallerle donattık. Bu sayede okulumuz adeta bir ev ortamına dönüştü ve çocuklar okula çok istekli geliyor. Okulda bulunan iki tane eskiden sınıf olarak kullanılan odamız var. Bunlardan birini hobi odası yaptım. Bu odada çocuklar satranç oynayabiliyor, film izleyebiliyor, kitap okuyabiliyor ya da oyuncaklarıyla oynayabiliyorlar. Diğer boş odayı ise mutfak yaptırdım, yardımcı personelimizin yaptığı yemekleri çocuklarımız burada yiyor” dedi.

Alev öğretmen, “Yine hayırseverlerin yardımıyla okuluma bin 500 kitaplı bir kütüphane kurduk. Günde 1 saat kitap okumayı ilk başlarda zorunlu tutarken, şimdilerde çocuklar her fırsatta kitap okumak için birbirleriyle yarışıyor” dedi.

40 GÜN İÇİNDE 8 BİN 500 KİTAP
Öğrencilere fırsat eşitliği sunmak amacıyla bu faaliyetleri sürdürdüğünü kaydeden Alev öğretmen, “Çocuklar Kitap Okusun kampanyasıyla 40 gün içinde 8 bin 500 kitap topladım ve bu toplanan kitapları 12 köy okuluna paylaştırıp, okulların kütüphanesinin kurulmasını sağladım” dedi.

Soğuk kış günlerinde sınıfta ders işlemenin güçleştiğini anlatan Alev öğretmen, daha verimli ders işlemek için okula kalorifer de yaptırdığını anlattı. Bütün bunları sadece çocuklarının yüzündeki gülümseme için yaptığını kaydeden Alev öğretmen, “Bu işin tek bir karşılığı var; çocukların yüzündeki gülümseme. Çocuklar mutlu oldukça ben de mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlikten arta kalan zamanlarda eğitim çağı dışında kalan ve okuma yazma bilmeyen kişilere okuma yazma öğrettiğini belirten Alev öğretmen, “Boş zamanlarımda yetişkinlere yönelik Halk Eğitim bünyesinde okuma yazma kursu başlattım, teyzelere ve genç kızlarımıza okuma yazma öğretiyorum” diye konuştu.  

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.