‘Üniversite seçiminde faydalanılabilecek imkanlar…

0

Mezuniyet sonrası iş hayatına atılacak gençlerin üniversitede eğitim ve sosyal yönden donanım sahibi olmasının göz ardı edilmeyecek unsurlardan olduğunu belirten Süleyman Şah Üniversitesi Kariyer Planlama Merkezi Koordinatörü Barış Esin, “Bu nedenle tercih edilecek üniversitenin öğrenciye sosyal ve kişisel anlamda kazanım sağlayabilmesi öğrencinin mezuniyet sonrası iş hayatına hazır olarak başlamasına olanak sağlıyor. Bu faktörler göz önüne alındığında henüz öğrenciyken iş hayatının içinde olmak ve alınan eğitimi pratiğe dökmek birçok öğrencinin sahip olamayacağı büyük bir avantajdır” dedi.

Esin, Uygulamalı Sektör Eğitimi Programı ile son sınıf öğrencilerine okudukları bölümlere göre sektörde bir dönem çalışma fırsatı verdiklerini dile getirerek, “Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri USEP sayesinde henüz mezun olmadan iş arkadaşları ve yöneticilerinden başlayarak güçlü bir network geliştirme imkanına sahip oluyor. Bu program sayesinde öğrenciler değişik iş ortamlarını ve kariyer fırsatlarını keşfedip, yenilikleri takip ederek güncel bilgiye sahip olabiliyor. Örnek bir iş performansı sergilemekle gelecekte aynı kurumda çalışma ya da daha deneyimli olarak sektöre atılma ve daha birçok konuda sahip olunan avantajlar programın önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu yıl ilk mezunlarını verecek olan Süleyman Şah Üniversitesi ’nden mezun olacak 248 öğrenci arasında 74 öğrenci USEP uygulamasıyla sektörün güçlü firmalarında alanlarına uygun birimlerde eğitimlerini devam ettirerek çalışma hayatının içerisinde deneyim kazanmaktadır. Sektörün önde gelen firmalarında; ilçe belediyelerinde ve hastanelerde branşlarına uygun çeşitli birimlerde eğitim hayatını sektörel bazda devam ettiren öğrenciler şirketlerin gelecekte birlikte çalışabilecekleri insan potansiyelini keşfetme imkanına da olanak sağlamış oluyor. Üniversite yurtdışında da öğrencilerine staj imkanı sunuyor. 2015-2016 öğretim döneminde 8 öğrenci Avrupa ’da bu imkandan yararlanarak deneyimini uluslararası standartlara taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Süleyman Şah Üniversitesi’nin bu yıl 50 farklı şirkette olmak üzere tüm dünyada öğrencilerini bu deneyimle eğittiğini bildiren Esin, “Yüzde 100 İngilizce eğitim vermenin yanı sıra 2’nci ve 3’üncü dil imkanı sağlayan üniversite, uluslararası standartlarda verdiği eğitimine sektör deneyimini de ekleyerek mezun olmadan iş deneyimine sahip nitelikli bireyler yetiştirmeye devam etmektedir” dedi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın