Ana SayfaEkonomiRakamlar Açıkladı! Türkiye Yılın İlk 3 Ayında Yüzde 7.4 Büyüdü!

Rakamlar Açıkladı! Türkiye Yılın İlk 3 Ayında Yüzde 7.4 Büyüdü!

-

TÜİK tarafından 2018 yılı ocak – şubat – mart ayına ait GSYH verileri ve Türkiye’nin büyüme oranları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu Büyüme Rakamlarını Açıkladı

Kısa adı TÜİK olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu yılın ilk üç ayı ile ilgili GSYH olarak bilinen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7.4 oranında büyüme kaydetti. Ülke ekonomisinin büyümesine etki eden etkenler arasında en yüksek artışın yüzde 10 oranı ile ticaret, konaklama, ulaştırma ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinden ortaya çıkan hizmetler sektöründe meydana geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’nin büyüme rakamları ile ilgili konuştu.

Türkiye’nin Güçlü Büyümesi Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018 yılının ilk çeyreklik döneminde ulaşılan büyüme rakamlarının 2017 yılı ile aynı olduğunu, Türkiye’ye karşı yapılan ekonomik saldırılara ve üzerine oynanan oyunlara rağmen makroekonomik durumun sağlam temeller üzerine oturtulduğunu, güçlü büyümenin de bu sayede devam ettiğini söyledi. Türkiye 2017 yılının son çeyreklik döneminde yüzde 7.3 oranında büyümüştü. 2017 yılının genelinde kaydedilen ekonomik büyüme rakamı ise yüzde 7.4 oranında olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 1. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi sonuçlarını değerlendiren ekonomi analistleri anket sonuçlarından önce yaptıkları açıklamalarda yılın ilk çeyreğine dair büyümenin yüzde 6.9 oranında olacağını tahmin etmişlerdi. Aynı ekonomistler 2018 yılının genelinde kaydedilecek olan büyüme oranının yüzde 4.7 oranında olacağını belirtmişlerdi.

GSYH 2018 Yılının İlk Çeyreğinde Yüzde 21.9 Arttı

Üretim yöntemleri baz alınarak hesaplanan Gayri Safi Milli Hasıla verileri de aynı döneme ait olmak üzere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. GSYH tahmini bu yılın ilk üç aylık döneminde cari fiyatlarla yüzde 21.9 oranında arttı ve 792 milyar 691 milyon lira olarak gerçekleşti. Aynı dönemde tarım alanında yüzde 4.6 oranında, sanayi alanında yüzde 8.8 oranında, inşaat alanında da yüzde 6.9 oranında artış oldu.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler