Ana SayfaEkonomiHurda Araç Teşviki Yürürlüğe Girdi! Hangi Araca Ne Kadar İndirim Yapılıyor?

Hurda Araç Teşviki Yürürlüğe Girdi! Hangi Araca Ne Kadar İndirim Yapılıyor?

-

16 yaşından büyük araçları kapsayan 10 bin liraya kadar olan hurda araç teşviki resmen yürürlüğe girdi.

ÖTV İndirimi Resmen Yürürlükte

Devlet tarafından uygulanmaya alınan 16 yaşından büyük araçları kapsayan, bu araçların trafikten ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılması ile ilgili olarak yeni araç satın almalarında 10 bin liraya kadar ÖTV olarak bilinen Özel Tüketim Vergisi indirimi uygulamasına dair tebliğ yürürlüğe girdi. Kamuoyu tarafından bu uygulama hurda araç teşviki olarak biliniyor. 16 yaş ve üzerindeki aracını hurdaya çıkartan kişilerin yeni araç satın almak istemeleri durumunda 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi hakkı kazanacak olması ile ilgili tebliğ yürürlükte…

ÖTV İndirimi Hangi Araçları Kapsıyor?

Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan hurda araçlarda ÖTV indirimi konusu ile ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı ve resmen yürürlüğe girdi. İlgili tebliğe göre en az 16 yaşında olan aracını hurdaya veren ya da trafikten ihraç ettiren kişilere yeni araç alımlarında ÖTV indirimi sağlanıyor. İndirim tutarı 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. ÖTV indirimi kapsamındaki araçlar sadece otomobiller olmamakla birlikte çekiciler, minibüsler, midibüsler, otobüsler, pikap, panelvan, ATV, arazi taşıtları, station vagon araçlar, kamyon ve kamyonetler de bu indirimden yararlanabiliyor.

Hangi Araç Ne Kadar ÖTV İndirimi Alacak?

Vergisiz fiyatı 46 bin liraya kadar olan yeni satın alınacak araçlar için hurda araç teşvik tutarı 10 bin lira olarak belirlendi. 46 bin ile 80 bin lira arasında vergisiz fiyatı olan araçlar için ÖTV indirimi 8 bin lira olurken, vergisiz fiyatı 80 bin liranın üzerinde olan araçlara 3 bin lira hurda araç teşviki yani ÖTV indirimi uygulanacak. 27 Mart 2018 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında hurdaya çıkartılan bahsi geçen araç türleri için geçerli olacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler