2018 FIFA Dünya Kupası’nın İlk Galibi Belli Oldu!

0
2018-fifa-dunya-kupasinin-ilk-galibi-belli-oldu

14 milyar doları geçmesi beklenen maliyeti ile en pahalı Dünya Kupası unvanını alacak olan 2018 FIFA Dünya Kupası Rusya ekonomisine büyük katkılar sağlayacak.

Dünya Kupası’nın Maliyeti 14 Milyar Dolardan Fazla

2018 FIFA Dünya Kupası’nın maliyetinin 14 milyar dolardan da fazla olması bekleniyor. Bu maliyet rakamı ile en pahalı Dünya Kupası olacak. Düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası’nın Rusya ekonomisi açısından büyük önem taşıdığı ve katkı sağlayacağı biliniyor. Alınan bilgilere göre Dünya Kupası’nın maliyetinin 14 milyar dolar yani 870 milyar rubleden fazla olması bekleniyor. Dünya Kupası’nın neredeyse tüm hazırlıkları tamamlandı. Turnuva için her birinin en az 45 bin kişilik kapasitesi olan toplam 12 adet stadyum yapıldı ya da restore edildi.

Rusya Ekonomisi Dünya Kupası ile Yüzde 1 Fazla Büyüyecek

Dünya Kupası’na hazırlık süreci kapsamında olan 2013 – 2018 yılları arasındaki yatırım döneminde Rusya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın toplam olarak 867 milyar ruble tutarında katkı sağlaması bekleniyor. Ekonomi uzmanları altyapıdaki ve turizmdeki kalkınmanın Rusya ekonomisine önümüzdeki 5 yıl içinde yıllık 150 milyar ile 210 milyar ruble ek katkı sunması tahmin ediliyor. Dünya Kupası ile ilgili hazırlıklar ile ilgili genellikle turizm ve inşat sektörlerinden olmak üzere toplam olarak 220 bin kişi işe alındı. Önümüzdeki 5 yıllık gibi bir süreçte Dünya Kupası 150 bin kişilik yeni kişinin işe alınacağı alan olduğunu, Rusya hükümetine de yıllık olarak 20 milyar – 30 milyar rublelik ek gelir sağlayacağı da tahmin ediliyor. Rusya hükümeti tarafından yayınlanan değerlendirmelerde 2013 – 2018 yılları arasında Dünya Kupası ile ilgili yatırımlar sayesinde ülke ekonomisinin yıllık yüzde 1 daha fazla büyüyeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın