Ana SayfaEkonomiSon Dakika! İşsizlik Rakamları Açıklandı!

Son Dakika! İşsizlik Rakamları Açıklandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı mart ayına dair işsizlik rakamlarını açıkladı.

İstihdam Edilen Kişi Sayısı 28.5 Milyona Ulaştı

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu yılın mart ayına gerçekleşen işsizlik rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre 2018 yılı mart ayında işsizlik 2017 yılının mart ayına göre yüzde 1.6 puan azaldı ve yüzde 10.1 olarak gerçekleşti. İstihdam edilen kişi sayısı mart ayında geçen yılın mart ayına göre 1 milyon 10 bin kişi arttı ve 28 milyon 499 bin kişi oldu. Böylece bu yılın mart ayında istihdam oranı 1 puan artmış ve yüzde 47.1 olarak kaydedilmiş oldu.

Tarım Dışı Alanlarda İşsizlik Yüzde 11.9 Oldu

Türkiye genelinde yaşayan en az 15 yaşında olan kişilerde işsiz sayısı bu yılın mart ayında 2017 yılının mart ayına 432 bin kişi azalma kaydetti ve 3 milyon 210 bin kişi oldu. Mart ayında işsizlik oranı 1.6 puan azalarak yüzde 10.1 oranında oldu. Bahsi geçen dönemde tarım dışındaki alanlarda işsizlik oranı 1.8 puan düştü ve yüzde 11.9 oldu. 15 yaş – 24 yaş arasındaki genç nüfustaki işsiz sayısı 3.7 puan azaldı ve 17.7 oldu. 15 yaş – 64 yaş arasındaki kişilerde işsizlik oranı ise aynı dönemde 1.7 puan azalarak yüzde 10.3 oranında gerçekleşti.

Hizmetler Sektörü İstihdam Yüzde 55.3 Oldu

2018 yılının mart ayında Türkiye genelinde istihdam edilen kişi sayısı 2017 yılının mart ayına göre 1 milyon 10 bin kişi arttı, 28 milyon 499 kişiye ulaştı. Aynı dönemde tarım m alanında çalışan kişi sayısı 27 bin kişi azaldı, tarım dışı alanlarda çalışanların sayısı da 1 milyon 38 bin kişi artış kaydetti. İstihdamı sağlanan kişilerin yüzde 17.7’lik kısmı tarım alanında, yüzde 19.7’lik kısmı sanayi alanında, yüzde 7.3’lük kısmı inşaat alanında, yüzde 55.3’ü hizmetler alanında işe başlatıldı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.