Ana SayfaEkonomiBütçede 2.7 Milyar Liralık Fazlalık Ortaya Çıktı!

Bütçede 2.7 Milyar Liralık Fazlalık Ortaya Çıktı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkezi yönetim bütçesinde 2018 yılının mayıs ayı itibariyle 2.7 milyar liralık fazla oluştu.

Bütçede 8.7 Milyar Liralık Faiz Dışı Fazla Oluştu

Devlet bütçesinde bu yılın mayıs ayında 2.7 milyar lira tutarında fazlalık oluştu. Ocak – şubat – mart- nisan – mayıs aylarını kapsayan dönemde merkezi yönetimin bütçesi 20.5 milyar liralık açık verdi. Merkezi yönetimin bütçesinde oluşan 2.7 milyar liralık fazlalığa rağmen faiz dışı fazlalık 8.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Bütçenin gelirleri 2018 yılı mayıs ayında 2017 yılının mayıs ayın göre yüzde 21.8 oranında arttı ve 70 milyar lira oldu. Vergilerden elde edilen gelirler de yüzde 20.2 oranında artış gösterdi ve 61.2 milyar liraya ulaştı. Ayrıca 2018 yılının ilk beş aylık döneminde merkezi yönetim bütçesinde 20.5 milyar liralık açık ortaya çıktı ve bütçede 11 milyar liralık faiz dışı fazlalık oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konu hakkında konuştu ve değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Ekonomisindeki Canlılık Devam Ediyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı değerlendirmelerde mayıs ayında vergi gelirlerinde kaydedilen artışın yüksek bir oran olduğunu, geçici kurumlar vergisindeki gelir artışının yüzde 31.2 oranında olduğunu, bu rakamların Türkiye ekonomisinin canlılığının sürdüğünün kanıtı olduğunu, gelir vergilerinden elde edilen toplan tahsilatın 2017 yılının mayıs ayına göre, bu yılın mayıs ayında yüzde 25.4 oranında arttığını, tüketim tarafında ise KDV tahsilatlarında kaydedilen artışın yüzde 21.8 oranında arttığını, bunun da ekonomideki canlılığın 2018 yılının ikinci çeyreklik döneminde de devam ettiğinin işareti olduğunu, fakat bu ay itibariyle KDV tahsilatlarının yüzde 7.9 oranında azaldığını, KDV iadelerinin yüzde 54.4 artması olduğunu, KDV iadelerinde görülen artışın ihracattan kaynaklı olarak yapılan yeni düzenlemelerin etkili olduğunu, bu düzenlemeler sayesinde işletmelere yönelik kaynak sağlama ile ilgili önemli katkılar sağlanmış olduğunu da belirtti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...