Mehmet Şimşek’ten Dolar Açıklaması!

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek dolar kurundaki son durumu değerlendirdi.

Mehmet Şimşek Basınla Bir Araya Geldi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Batman ilinde basınla bir araya geldi. Şimşek toplantıda ekonomi gündemine dair önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar arasında dolar kuruda yer aldı.

Dolar fiyatındaki artışa değinen Şimşek, doların sadece yurt içi piyasada değil diğer para birimlerine karşıda güçlendiğini belirtti. ABD’de faizlerin yükseldiğini, ülkenin Merkez Bankasının piyasadan para çektiğini, bankanın hedefininse bilançoyu küçültmek olduğunu ifade etti.

Gelişmeler sonrasında ABD’de yeni bir vergi reformunun yapıldığına işaret ederek, uygulamanın ülke bütçesinde açığa neden olduğunu söyledi. Bütçe açığının finansmanı için ABD hazinesinin dolarla borçlandığını dile getirerek, dolar talebinin arttığını aktardı. Bunun küresel dolar likidesini negatif etkilediğini, 2018’in başından buyana doların elini güçlendirdiğini, diğer tüm para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiğini, TL’nin de gelişmelerden olumsuz etkilendiği bilgisini paylaştı. Dolar kurunun dış kaynaklı yükselişinin bu nedenden dolayı olduğunun altını çizdi.

Petrol Fiyatlarının Türkiye Ekonomisine Etkisi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamasında ikinci nedeni petrol fiyatlarında artışa bağladı. Bu kapsamda petrol fiyatlarındaki artışın cari açığı ve enflasyonu yükselttiğine işaret etti. Bunlarınsa yatırımcıların beklentisinin üzerinde olduğunu dile getirdi. Dolar kurundaki artışın diğer bir sebebini ise seçim sürecine bağladı. Piyasaların erken seçim kararına pozitif tepki verdiğini, fakat kararın açıklanması sonrasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının harekete geçtiğini belirtti. Türkiye’nin notunun düşürülmesinin endişeye neden olduğunu, açıklamanın piyasayı negatif bir havaya soktuğunu aktardı. Piyasa endişelerinin giderilmesi için ellerinden geleni yaptıklarına dikkat çekerek, yurt içi kaynaklı endişelerin şu anda kalmadığını; küresel gelişmelerinse tüm ülkelerde gözlemlendiğini sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın