İhracatçılara Suriye’ye Geçiş İzni Verildi!

0
ihracatcilara-suriyeye-gecis-izni-verildi

En az 50 bin dolarlık ihracat yapacak olan işadamlarına Suriye’ye günübirlik geçiş izni verildi.

İşadamlarına 50 Bin Dolarlık İhracat Şartı

İhracat yapan işadamları en az 50 bin dolarlık ihracat yapacak olmaları halinde Suriye’ye günübirlik geçiş yapabilecekler. Bu işadamlarında aranan bir diğer şart da ticaret odasında sicil kayıtlarının bulunuyor olması şeklinde açıklandı. Kısa adı GTO olan Gaziantep Ticaret Odası tarafından bu konu ile ilgili bir yazılı açıklama yapıldı.

Gaziantep Valiliği’nden Yeni Düzenleme

Gaziantep Ticaret Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada Gaziantep Valiliği’nin Suriye ile ticaret ilişkisi olan iş adamlarının Karkamış Sınır Kapısı’ndan geçişi ile ilgili düzenlemeye gidildiği bildirildi. Valilik tarafından yapılan düzenlemeye göre Suriye’ye en az 50 bin dolarlık olmak üzere ihracata sahip olan ve ticaret odasında sicil kaydı bulunan işadamlarının ülkeye günübirlik olarak geçişine izin verilmesi kararlaştırıldı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım’ın görüşleri de açıklamada yer aldı.

Cerablus’ta Yapılan Üretimde 50 Bin Dolar Şartı Yok

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım yaptığı açıklamada GTO’ya kayıtlı olan Suriyeli işadamları öncelikli olmak kaydıyla Gaziantep’teki ihracatçılar ve işadamlarının Suriye’ye giriş ve çıkışlar sırasında çeşitli problemler yaşadıklarını, bu problemlerin çözümü ile ilgili yaptıkları girişimlerde sonuca ulaştıklarını, Gaziantep Valiliği tarafından yapılan düzenleme ile Türkiye ve Suriye arasındaki ticari ilişkilerin hızlanmasının sağlanmış olacağını, hazırlanan yönerge kapsamında ihracatçı olduğunu belgelerle ibraz eden işadamlarının Suriye’ye giriş çıkış sağlayabilmesi için yıllık olarak 50 bin dolarlık ihracat yapıyor olmalarının gerektiğini, ayrıca ticaret odasında sicil kayıtlarının olması gerektiğini, sadece Cerablus’ta üretim yapmak isteyen işadamları için 50 bin dolarlı8k ihracat şartının aranmadığını, Gaziantep Ticaret Odası’na kayıtlı olan 500 Suriyeli şirketin olduğunu, bu düzenlemenin Suriye’nin ekonomik yaşamının tekrardan canlanması için yararlı olacağını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın