Ana Sayfa Ekonomi Rakamlar Açıklandı! Tüketicilerin Güveni Belli Oldu!

Rakamlar Açıklandı! Tüketicilerin Güveni Belli Oldu!

-

2018 yılı haziran aynının Tüketici Güven Endeksi rakamları açıklandı. Tüketicilerin güveni arttı.

Haziran Ayında Tüketici Güven Endeksi 70.3 Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından işbirliği yürütülerek yapılan Tüketici Eğilim Anketi’nin sonuçlarına göre tüketici fiyat endeksi hesaplandı. Hesaplanan sonuçlara göre 2018 yılının haziran ayında, 2018 Mayıs ayına göre yüzde 0.6 oranında artış gösterdi. Bu yılın mayıs ayında tüketici güven endeksi 69.9 olmuştu. Haziran ayında ise endeks 70.3 olarak hesaplandı.

Tüketici Güven Endeksi Yüzde 0.1 Arttı

Açıklanan tüketici güven endeksi verilerine göre hane halkının durum beklentisi endeksi haziran ayında, geçen mayıs ayına göre yüzde 0.1 oranında arttı. Hanenin durum beklentisi haziran ayında 89.1 olarak gerçekleşti. Kaydedilen bu artış önümüzdeki 12 aylık dönem boyunca hanenin maddi durumlarının daha iyileşeceği ile ilgili beklentilerinin arttığını gösteriyor.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Arttı

Genel ekonomik duruma dair beklenti endeksi 2018 yılının mayıs ayında 90.8 olarak açıklanırken, haziran ayında yüzde 1.4 arttı ve 92.1’e yükseldi. Bu artışın görülmesi önümüzdeki 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun şu andakinden daha iyi olacağını düşünen tüketicilerin artmasından kaynaklandığı görüldü.

İşsiz Sayısının Azalacağı Düşünülüyor

Türkiye’deki işsiz sayısı ile ilgili beklenti endeksi haziran ayında, mayıs ayına göre yüzde 3.4 oranında arttı ve haziran ayında 75.4 değerine geldi. Bu rakamın artması önümüzdeki 1 yıllık dönemde işsizlerin sayısının düşeceği ile ilgili beklentilerin yükseldiği anlamına geliyor.

Tüketiciler Tasarruf Edeceklerini Düşünüyorlar

Tasarruf etme ihtimali endeksi bu yılın mayıs ayında 26.8 değerinde gerçekleşirken bir sonraki ay olan haziran ayında yüzde 8.2 oranında azalma kaydetti ve 24.6 değerinde gerçekleşti. Bu azalma önümüzdeki 1 yıllık periyotta tüketicilerin tasarruf etme ihtimallerinin olduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor. Bu beklenti tasarruf etme endeksinin azalmasına ende oldu. 2018 yılı haziran ayında tüketici güven endeksi arttı ve 70.3 değerinde hesaplandı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,261BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler