Soğan Fiyatları Bir Hafta İçinde Düşecek!

0
ARÞÝV- Türkiye'nin önemli soðan üretim bölgelerinden Yozgat'ta çiftçilerin, geçen yýla göre bu yýl iki kat daha fazla alanda ekim yaptýðý belirtildi. (CÝHAN/Mustafa Kirazli) (2010.04.08)

Patates ve soğan fiyatları bilindiği üzere normalin çok çok üzerine çıktı. Tüketici fiyatlara tepki verirken, Amasyalı üreticilerden müjdeli haber geldi.

Soğan Fiyatları Hasadın Tamamlanması Sonrasında Normale Dönecek

Soğan fiyatları market reyonlarında ve pazar tezgahlarında kilo başına 6 TL’ye kadar çıktı. Amasyalı soğan üreticileri fiyatların hasat zamanında yağan yağmur dolayısıyla arttığını ifade etti. Yağmurun hasadı geciktirdiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Amasya Ziraat Odası Başkanı, soğan üretiminin il genelinde yoğun olarak devam ettiğini, bu seneki hasadın başladığını, rekolte beklentisininse geçen yıla yakın olduğunu aktardı. Oda başkanı Mehmet Baş rekolte beklentilerininse 400 bin ton olduğuna dikkat çekti.

Oluzlu Tarım İşletmesinin yönetim kurulu başkanlığını yapmakta olan Celalettin Çelik’te soğan fiyatları ile ilgili bazı bilgiler aktardı. Çelik, tüketicinin soğanı ucuza satın alması için ellerinden geleni yaptıklarını fakat tüccarların buna izin vermediğini ifade etti. Soğan üretiminin Adana ve Reyhanlı’da oldukça yoğun olduğuna dikkat çekerek, verimin yağışlardan dolayı düştüğünü belirtti. Amasya bölgesindeki durumuysa, “Hasat yağmur nedeniyle gecikti” olarak açıkladı. Soğan hasadının bugünlerde başladığını ve fiyatların gelecek hafta normale döneceğini dile getirdi.

Soğanın kilo fiyatının 6 TL’ye kadar çıkmasını “Fırsatçılık politikası” olarak nitelendiren Çelik, buna hem üreticinin hem de işletmelerin karşı olduğunu aktardı. Amasya’nın sene bazında 20 bin tonluk üretime imza arttığına dikkat çekerek, iç pazarın ihtiyacı olan ürünün yüzde 2’sinin buradan karşılandığını söyledi. Soğan hasadının seçim sonrasında tam olarak başlayacağına değinerek, yüksek soğan fiyatları için bir haftalık süreye işaret etti. Buna göre hasadın tam anlamıyla başlaması ardından, yeni sezon ürünlerin piyasaya girmesiyle birlikte soğan fiyatları eski seviyeye geri dönecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın