Ana SayfaEkonomiKakao Gram Altından Sonra Yatırımcının Gözdesi Oldu!

Kakao Gram Altından Sonra Yatırımcının Gözdesi Oldu!
K

-

Yerli yatırımcıların yeni gözdesi kakao 2018 yılının başından bu yana emtia piyasasında yüzde 30 değer kazandı.

Kakao Gram Altını Geride Bıraktı

Gram altın yerli yatırımcıların gözdesi olma özelliğini korurken, bu yılın başından bu yana altının gramı emtia piyasasında yüzde 22 değer kazandı. Ancak emtia piyasalarının yeni yatırım aracı kakao, altının gramından daha çok artış kaydederek yerli yatırımcının yeni gözdesi olmayı başardı. Kakao yılbaşından bu yana yüzde 30 fiyat artışı sağladı. Bu artış oranı ile kakaodan elde edilen gelir, gram altından elde edilen geliri geride bıraktı.

Kakao Fiyatı 2.943 Dolarda Denge Buldu

Çikolatanın ham maddesi olması sebebiyle emtia piyasasında büyük talep gören kakao akından takip ediliyor. Kakao 2018 yılının başından bu yana yatırımcısına emtia piyasasında yüzde 30 oranında kazanç sağladı. 2018 yılının başlarından itibaren yükselişine devam eden kakao, geçen nisan ayında 2.943 dolar fiyatla son 1.5 yılın zirve rakamını yakaladı. Kakao fiyatı 2018 mayıs ayında yüzde 13’ün üzerine çıkardığı değer kaybının bir kısmını geri aldı. Mayıs ayındaki kayıplarını haziran ayına da taşıyan kakao fiyatı yılın başından bu yana değerlendirildiğinde emtia fiyatı yılbaşında 1.900 dolar civarında iken; 2.433 dolara kadar yükseldi. Bu sayede kakaonun kilogramının fiyatında yılın başından bugüne kadar yüzde 28 civarında değer kazanımı sağlamış oldu.

Gram Altın Ne Kadar?

Altının gramı da yurtdışı piyasalarda altının onsunun, yurtiçi piyasalarında da doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasından destek bularak bu yılın başından beri kazandıran yatırım araçlarından biri olarak biliniyor. Altının gramı nisan ayında 204.9 lira ile zirve yapmıştı. Bugün itibariyle altının gram fiyatı 193 lira civarında yurtiçinde işleme alınıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol