Ana SayfaEkonomiDonald Trump Harley Davidson’u Bu Kez Açıkça Tehdit Etti!

Donald Trump Harley Davidson’u Bu Kez Açıkça Tehdit Etti!
D

-

Amerika Başkanı Donald Trump ile Harley Davidson arasındaki gerilim gittikçe büyüyor.

Harley Davidson Üretimini Avrupa’ya Taşıyacağını Açıkladı

Harley Davidson tarafından yapılan açıklamada Amerika’da yapılan üretimin bir bölümünün Avrupa’ya taşınacağı bildirilmişti. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada Harley Davidson tarafından yapılan bu açıklamanın gerçek olması ve üretimin Avrupa’ya taşınması durumunda şu ana kadar görülmemiş bir şekilde vergilendirme uygulayacağını söyledi. Amerikalı motosiklet üreticisi firma Harley Davidson, Avrupa pazarına yönelik olan üretiminin uygulanmakta olan tarifelerden dolayı yurtdışına taşıma kararını açıklamıştı.

Motosikletlerin Maliyeti 2.200 Dolar Artacak

Harley Davidson, Avrupa Birliği tarafından uygulanmaya başlanacak olan gümrük vergilerinden etkilenmemek adına Avrupa pazarını ilgilendiren yönetimini Amerika’nın dışına çıkartma kararı aldı. Şirketi bu kararını dün itibariyle ABD’de ilgili mercilere bildirdi. Harley Davidson tarafından bu konu hakkında bir açıklama yapıldı. Açıklamada Avrupa Birliği’nin getirdiği yeni gümrük tarifeleri sebebiyle AB’ye ihracı gerçekleşen Harley Davidson marka motosikletlere uygulanan gümrük vergisinin yüzde 6 oranından yüzde 31 yükseldiği, bu sebeple motosikletlerin birim maliyet fiyatlarında 2.200 dolarlık artış olacağı da belirtilmişti.

Donald Trump’tan Cevap Gecikmedi

Amerika Başkanı Donald Trump, dev motosiklet üretim şirketine cevap vermekte gecikmedi. Donald Trump dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin ek gümrük vergisi uygulamasından etkilenen tüm şirketler arasında ilk teslim olanın Harley Davidson olduğuna şaşırdığını söyledi. Trump, kendisinin onlar için savaş verdiğini, Avrupa Birliği’nin ABD’ye ticarette zarar verdiğini, 151 milyar dolarlık ticaret açıklarının olduğunu, Harley Davidson’un sattıklarının vergisini kendisinin ödemeyeceğini, bunun sadece bir mazeret olduğunu, sabırlı olmaları gerektiğini söylemişti.

Üretimi Taşımak Sonun Başlangıcı Olur

ABD Başkanı bugün aynı yolla bir açıklama daha yaptı. Paylaşımında eleştirinin dozajının arttığı gözlemlendi. Donald Trump sosyal medya paylaşımında Harley Davidson’un kesinlikle başka bir ülkede üretilmemesi gerektiğini, müşterilerin de çalışanların da şirketin bu kararından dolayı çok kızgın olduklarını, eğer üretimi Avrupa’ya taşırlarsa bunun sonun başlangıcı olacağını ve şimdiye kadar hiç görülmemiş şekilde vergilendirme uygulanacağını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol