Ana SayfaGündemTürk Eximbank’ın 2018 Yılı Ülke Limitleri Listesi Onay Aldı!

Türk Eximbank’ın 2018 Yılı Ülke Limitleri Listesi Onay Aldı!
T

-

Türk Eximbank 2018 Ülke Limitleri Listesi, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yabancı Ülkelere Kullandırılacak Krediler Onaylandı

Türk Eximbank tarafından hazırlanan yabancı ülkelere yönelik olarak kullandırılacak nakdi ve gayri nakdi olan devlet destekli ihracat kredileri ile vadesi 2 yıl ve daha uzun süreli olan sigorta işlemleri ile ilgili 2018 Yılı Programı’nda belirlenmiş olan ülke limitleri listesi onaylandı. Bakanlar Kurulu’nun bu konu hakkındaki kararı Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe de girmiş oldu.

Hangi Gruptaki Ülkelere Ne Kadar Kredi Sağlanacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre;

  • 0 – 2 grupta yer alan OECD ülkelerine kullandırılacak ihracat kredisi limiti maksimum 1 milyar dolar olurken, bu grubun limiti de 2 milyar dolar oldu.
  • grupta yer alan OECD ülkelerine ülke bazında en fazla 750 milyon dolar, grup bazında da 2 milyar dolar ihracat kredisi kullandırılacak.
  • grupta yer alan OECD ülkelerine ülke olarak maksimum 500 milyon dolar kredi kullandırılırken, bu grubun limiti 2 milyar dolar oldu.
  • grupta bulunan OECD ülkelerin arasında olan ülkelere maksimum 450 milyon dolar, gruba da 2 milyar dolar tutarında ihracat kredisi kullandırılmasına karar verildi.
  • gruptaki OECD ülkelerine kullandırılacak kredilerde ülke limiti 400 milyon dolar, grup limiti de 1 milyar 750 milyon dolar oldu.
  • grup OECD ülkeleri arasında ülkelere kullandırılacak maksimum kredi tutarı 350 milyon dolar olurken, bu grubun limitinin de 1 milyar 500 milyar dolar olması kararlaştırıldı.

Bu rakamlarla grupların toplam limiti 11 milyar 250 milyon dolar oldu. Ülkeler ve gruplar belirlenen maksimum risk tutarlarını aşmama şartı ile yeni kredi kullanabilecek ve sigorta tahsisi yapılabilecek. Bir ülkenin bulunduğu OECD grubunun değişmesi halinde yeni yer alacağı gruptaki limitlere tabi olacak.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol